Навчально-методичний семінар «Актуалізація та збереження бібліотечних фондів: виклики сьогодення»

Фахівці Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова, в рамках системи безперервної бібліотечної освіти, постійно приділяють увагу підвищенню рівня своєї професійної компетентності, приймаючи участь в онлайн-конференціях, вебінарах та онлайн-курсах. Ось і 24 березня співробітники бібліотеки долучились до навчально-методичного семінару: “Актуалізація та збереження бібліотечних фондів: виклики сьогодення”, організованого Державною науково-технічною бібліотекою України на платформі ZOOM з прямою трансляцією на Youtube-каналі бібліотеки. Жвавий інтерес в учасників онлайн-заходу викликали такі актуальні питання, як: збереження книжкових фондів, цифрових та аналогових активів в умовах воєнного стану; використання інформаційних технологій для забезпечення збереження бібліотечних фондів; досвід роботи бібліотек з питань дослідження та збереження книжкових пам’яток та ретроспективної конверсії карткових каталогів і цифровізація бібліотечного фонду тощо. Дякуємо доповідачам за ґрунтовні доповіді та цікаве професійне обговорення!

Онлайн-тьюторіал «Продовжуючи справу Рудольфа Дізеля»

17 березня. співробітники відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Машинобудівному навчально-науковому інституті НУК ім. адм. Макарова прийняли активну участь у онлайн-тьюторіалі «Продовжуючи справу Рудольфа Дізеля», присвячену 165-річчю від дня народження винахідника та 130-ій річниці виходу у світ патента на двигун. Організаторами виступили професор кафедри двигунів внутрішнього згоряння, установок та технічної експлуатації Василь Наливайко та в.о. завідувача кафедри Олексій Гогоренко, а широке представництво учасників – (студенти – дизелісти НУК, співробітники інституту, представники Херсонського та Первомайського навчально-наукового інститутів, Первомайського фахового коледжу, випускники кафедри) довело, що складна таємнича доля талановитого інженера і досі викликає зацікавленість. Доповідь професора Василя Наливайка про долю та винахід Рудольфа Дізеля супроводжувалась презентацією, яку спільно підготували завідувачка відділу Наукової бібліотеки Наталя Сімоненко та в.о. завідувача кафедри Олексій Гогоренко. Згодом учасники «перемістились» до іншої локації – у Наукову бібліотеку, де їм було презентовано виставку «Рудольф Дізель: талановитий і таємничий». Увагу учасників було акцентовано на різноманітності наукових, науково-популярних, публіцистичних видань, присвячених життю та діяльності німецького генія. Частину матеріалів для виставки було надано Василем Наливайком, як наприклад, родзинка виставки – репринт видання 1902 року «Тепловой двигатель Дизеля» авторства інженера Маріона Лютославського. Прикрасили виставку фотоматеріали з газети «Diesel Facts», яка нещодавно поповнила фонд англомовних періодичних видань відділу. Документи, ілюстрації, 3D-моделі наочно демонструють, наскільки важливим для людської цивілізації став винахід Рудольфа Дізеля. Виставка буде демонструватись до 25 березня. Ласкаво просимо до читальної зали Наукової бібліотеки (ауд. 56) у Машинобудівному навчально-науковому інституті за адресою вул. Кузнецька,5.

Життя, сповнене подій

«Життя, сповнене подій» – саме під такою назвою в Науковій бібліотеці НУК ім. адм. Макарова 16 березня відбулась творча зустріч з науковцем, громадським діячем, краєзнавцем, кандидатом медичних наук, доцентом кафедри теоретичних основ олімпійського та професійного спорту Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК ім. адм. Макарова Ігорем Богдановичем Марцінковським, присвячена його 65-річному ювілею. Відкрила захід завідуюча відділом обслуговування І. В. Кузнецова короткою інформацією про життя, дослідницьку діяльність, творчість та співпрацю з бібліотекою. Директор Наукової бібліотеки Т. М. Костирко у своєму виступі висловила подяку Ігорю Богдановичу за багаторічну плідну співпрацю та подарувала ювіляру книгу «Університетська бібліотека: від традиційної до цифрової», яка присвячена 100-річчю заснування Наукової бібліотеки та біобібліографічний покажчик робіт Ігоря Богдановича, підготовлений інформаційно-бібліографічним відділом з нагоди 65-річчя від дня народження. Ігор Богданович розповів про свої доробки в науковій сфері, про плани на майбутнє та цікаві моменти свого життя. Також, увазі учасників заходу була представлена розгорнута книжково-ілюстративна виставка, до якої увійшли наукові, краєзнавчі роботи Ігоря Богдановича, статті в періодичних виданнях, які відображають цікавий світ захоплень ювіляра. Колектив бібліотеки від щирого серця дякує І.Б. Марцінковському за підтримку, співпрацю та бажає міцного здоров’я, натхнення, творчих здобутків, цікавих проєктів та здійснення мрій.

“Співпраця триває”

Майже два роки триває співпраця відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки НУК у Машинобудівному навчально-науковому інституті з к. т. н., професором кафедри експлуатації суднових енергетичних установок та теплоенергетики В. П. Шостаком у напрямку індивідуального забезпечення студентів навчальною літературою в онлайн-форматі. Здобувачам освіти 3, 4 курсів спеціальності «Суднобудування» та 5 курсу спеціальності «Річковий та морський транспорт» денної та заочної форм навчання надається доступ до наочних посібників із застосуванням QR-code, електронних варіантів навчально-методичної літератури, повнотекстових електронних документів. Пандемія, військова агресія російської федерації проти України, введення воєнного стану призвели до переходу на дистанційне навчання, що не дуже сприяє традиційному користуванню бібліотекою університету. Треба врахувати й специфіку роботи студентів заочної форми навчання, більшість з них – діючий плавсклад, деякі захищають Батьківщину у лавах Збройних Сил України. Коли перебуваєш у різних куточках світу, у різних часових поясах або виконуєш бойові завдання, спілкування у зручний час має позитивний психологічний ефект. Що важливо, спілкування відбувається не тільки з викладачем, а й з бібліотекарем, тому особистий контакт, хоч і віртуальний, завжди дуже важливий для досягнення результату. А інформаційних ресурсів для забезпечення запитів у бібліотеки достатньо. З більш докладнішою інформацією про послуги і ресурси бібліотеки можна ознайомитися на сайті Наукової бібліотеки: http://lib.nuos.edu.ua/.

“Українським дітям – українську книгу”

Наукова бібліотека НУК ім адм Макарова взяла активну участь в акції “Українським дітям – українську книгу», започаткованою Держкомтелерадіо спільно з Офісом Президента України та Міністерством культури та інформаційної політики України. Сьогодні до книгозбірні завітав давній друг і партнер нашої бібліотеки – Андрій Олександрович Кротов, заступник голови Відділення НОК України в Миколаївській області, який є одним із найактивніших учасників цієї акції. Він передав бібліотеці 37 примірників чудових україномовних видань сучасних українських і зарубіжних авторів. Самим найближчим часом всі ці видання знайдуть свого читача та принесуть задоволення від прочитаного.

“Олімпійський куточок” в Науковій бібліотеці НУК ім. адм. Макарова

24 лютого до Наукової бібліотеки завітали представники регіонального відділення Національного олімпійського комітету України у Миколаївській області: Андрій Кротов, заступник голови відділення НОК, Віталій Синявський, пресаташе, працівники відділення Ольга Блау та Олександр Лопатін. Вони передали в дар від Національного олімпійського комітету найбільшій університетській бібліотеці м. Миколаєва енциклопедії з історії українського та олімпійського спорту та календар. Директор НБ НУК ім. адм. Макарова Тамара Костирко висловила вдячність за подарунки, зазначила, що у складні воєнні часи поповнення бібліотечного фонду дуже актуально, розповіла про роботу книгозбірні у нових складних умовах.

Засідання Методичної ради бібліотек ЗВО м. Миколаєва

22 лютого на базі Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова відбулось засідання Методичної ради бібліотек ЗВО м. Миколаєва. На засіданні були присутні: голова методичної ради – директор Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова Костирко Т. М., заступники директора НБ Бєлодєд О. В., Ларенкова С. В., вчений секретар Бондар І. В., зав. відділу бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи Могильна О. Л., директор Наукової бібліотеки МНУ ім. В. О. Сухомлинського Тельпиш О. А., директор Наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили Козловська С. В., директор бібліотеки МНАУ Цокало О. О. Тема засідання – «Функціонування бібліотек в умовах воєнного стану та затвердження плану роботи бібліотек МО на 2023 рік». Із вступним словом виступила директор НБ НУК ім. адм. Макарова Костирко Т.М., вона окреслила основні проблеми, з якими зіткнулася НБ НУК ім. адм. Макарова під час військової агресії: це і евакуація значної кількості співробітників бібліотеки, перерозподіл обов’язків фахівців, організація дистанційного обслуговування користувачів, збереження фондів та майна бібліотеки, доступ до електронних ресурсів бібліотеки та баз даних, тощо. Наголосила на тому, що зруйновано всі приміщення бібліотеки в Головному корпусі університету, значних пошкоджень зазнало приміщення відділу обслуговування бібліотеки в Гуманітарному інституті. В зв’язку з цим всі основні відділи, що були розташовані в зруйнованому корпусі, було переведено в приміщення бібліотеки в Новому корпусі університету. Сюди було перевезено фонд раритетних видань, вцілілу комп’ютерну техніку, меблі, майно. Зараз тут повністю налагоджено роботу бібліотеки. Проблемними питаннями в діяльності Наукової бібліотеки МНУ ім. В. О. Сухомлинського поділилася директор бібліотеки Тельпиш О. А. Бібліотечні приміщення теж зазнали помітних руйнувань, постраждала комп’ютерна техніка, меблі, бібліотечний фонд, зараз для роботи бібліотеки виділена аудиторна кімната, але нажаль не має змоги приступити до роботи всім співробітникам. Директор Наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили Козловська С. В. інформувала колег про те, що приміщення бібліотеки хоч і постраждали, але зараз проводяться активні роботи з ремонту і відновлення. Бібліотечний фонд, комп’ютерна техніка, каталоги не мають псувань. Також у зв’язку з евакуацією зменшилася кількість співробітників. Директор бібліотеки МНАУ Цокало О. О. зазначила, що їх бібліотека не зазнала пошкоджень, але, незважаючи на це, з початку військової агресії було переміщено всю комп’ютерну техніку та бібліотечну документацію у безпечне місце. Теж виникли певні проблеми в перерозподілі обов’язків евакуйованих та скорочених співробітників. На даний момент робота всіх бібліотек налагоджується. Директори бібліотек ознайомили колег з планами роботи на рік та затвердили план роботи бібліотек Методичного об’єднання на 2023 рік. Також було проаналізовано і надано пропозиції щодо оновлених Таблиць основних статистичних показників бібліотек ЗВО. На завершення директор НБ НУК ім. адм. Макарова Костирко Т. М. подякувала всім учасникам засідання за цікаву та змістовну професійну зустріч.

Поділитися