Історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування»
7 листопада, в Електронному читальному залі НБ НУК, для студентів четвертого курсу Факультету економіки моря відбувся захоплюючий захід – історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування (1788–2017 рр.)».
Під час заходу, cтуденти ознайомились з цікавими фактами та легендарними сторінками історії міста Миколаєва. Зокрема, учасники дізналися про історію створення таких миколаївських суднобудівних підприємств та компаній: «Миколаївське Адміралтейство», «Наваль», «Руссуд», «Суднобудівний завод ім. 61 комунара», «Чорноморський суднобудівний завод», «Океан», ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування», «Нібулон». Присутніх особливо зацікавила історія та доля кораблів і суден, які було побудовано в Миколаєві.
Із захопленням студенти переглянули фільм «Фрегат Святий Миколай» Євгена Уманова, який розповідає про перший воєнний корабель «Святий Миколай», побудований на Інгульській верфі. Вони дізнались, що саме завдяки верфі, на карті Європи виникло корабельне місто Миколаїв.
До уваги присутніх також було запропоновано експозицію книг з історії суднобудування та міста Миколаєва.
Корольова Т.Д., , завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Світлини
Історична подорож «Життя і смерть Василя Верещагіна»
27 жовтня у відділі іноземної, наукової літератури та періодичних видань для студентів першого та другого курсів Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК (ННГІ), що навчаються за спеціальністю «Правознавство», відбувся цікавий захід – історична подорож за темою: «Життя і смерть Василя Верещагіна» , присвячена 175-річчю від дня народження художника-баталіста.
Присутні ознайомились з цікавими фактами, подіями з життя В. Верещагіна. Дуже хвилюючою була історія про його трагічну загибель у 1904 році на броненосці «Петропавловськ» разом із адміралом С. Й. Макаровим.
Під час заходу, його учасники поринули у дивовижний світ картин художника, зокрема, ознайомились з його батальними полотнами, які популяризують ідеї миру. Крім того, вони прослухали уривок з музичної балади М. Мусоргського до картини В. Верещагіна «Забутий».
Із захопленням студенти переглянули фільм «Війна переслідує мене» та музичну відеосторінку за картинами художника «Хотів писати картини миру».
До уваги присутніх також було запропоновано: експозицію книг та фоторепродукцій картин художника «Верещагін: послання людству» та слайд-презентації: «Небезпечна подорож довжиною в життя», «Я завжди любив сонце», «Війна і мир В. Верещагіна».
Домашева І. Л., завідуюча відділом наукової, іноземної літератури та періодичних видань НБ НУК
Світлини
Фотовиставка «Туристична Миколаївщина»
27 жовтня в Арт-центрі «Арго» НУК імені адмірала Макарова відбулась презентація фотовиставки «Туристична Миколаївщина» та виставки фотографій Заслуженого природоохоронця України О. М. Деркача , організованих співробітниками Наукової бібліотеки НУК спільно з Миколаївським обласним Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді з нагоди відзначення Міжнародного року сталого розвитку туризму.
На заході були присутні: проректор з наукової роботи НУК імені адмірала Макарова, професор, доктор технічних наук В. С.Блінцов, Голова профспілкової організації НУК імені адмірала Макарова А. М. Тубальцев, завідуюча Миколаївським обласним Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді О. В.Овсяннікова, завідувач наукового відділу Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», директор Південної філії Інституту екології НЕЦ України, Заслужений природоохоронець України О. М. Деркач, науково-педагогічні працівники, аспіранти, співробітники та студенти НУК.
Відкриваючи захід, проректор з наукової роботи В. С. Блінцов подякував усім організаторам, учасникам виставки та зазначив, що завдяки розвитку туризму, Україна стає все більш відомою у світі як держава з багатою історією, природною і культурною спадщиною.
Директор Наукової бібліотеки НУК Т. М. Костирко відмітила, що туристична галузь має надзвичайно важливе значення для економіки нашої держави, а розвиток цієї сфери суспільного життя повинен стати одним із пріоритетних завдань на найближче майбутнє. Подібні заходи сприяють підтримці позитивного іміджу України як країни унікальних культурних і природних багатств. Продовжила цю думку О. В. Овсяннікова, відзначивши, що Mиколаївська туристична галузь має всі передумови для інтенсивного розвитку: особливості географічного розташування та рельєфу, сприятливий клімат, багатство природного та історико-культурного потенціалів. Свідченням цього є світлини, представлені на виставці.
Як зазначив автор фотовиставки О. М. Деркач, метою заходу є популяризація унікальної природи Миколаївської області, привернення уваги до чудових місць, зокрема, Бузького гарду, які мають реальну перспективу стати привабливими не тільки для українських, а й зарубіжних туристів.
Наукова бібліотека НУК висловлює щиру подяку Миколаївському обласному Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді, Міському центру екологічної інформації та культури на базі бібліотеки-філіалу №2 ЦБС для дорослих м. Миколаєва за плідну співпрацю, що надає можливість університетській спільноті відвідати ці чудові експозиції та дізнатися більше про туризм як захоплюючий вид спорту та помилуватися мальовничими краєвидами Миколаївщини.
Інформаційно доповнила захід виставка книжково-ілюстративних видань за тематикою заходу.
Тож, обов’язково завітайте та дізнатеся більше про рідний край!
Виставки експонуються до 6 листопада.
Олейниченко В.М., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК у Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки Бєлодєд О.В., завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної , роботи Наукової бібліотеки НУК
Світлини
Відзначення авторів,які зробили вагомий внесок у розвиток Інституційного репозитарію університету
24 жовтня у Науковій бібліотеці НУК імені адмірала Макарова, в рамках Міжнародного Тижня Відкритого доступу – 2017 (www.openaccessweek.org), пройшов День відкритих архівів #OAweekUAarchive. Цього дня було відзначено авторів, які зробили найбільший внесок у розвиток Інституційного репозитарію Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
Подяку було оголошено: В. С. Блінцову, д-ру техн. наук, професору, Заслуженому діячеві науки і техніки України, академіку Академії наук суднобудування України, академіку Міжнародної академії морських наук, технологій та інновацій Академії наук України, проректору з наукової роботи НУК; А. Ф. Галю, канд. техн. наук, доценту кафедри морської логістики, професору НУК, академіку Академії інженерних наук України, Заслуженому винахіднику України; І. В. Дмитриченку, канд. юрид. наук, доценту кафедри теорії та історії держави і права НУК.
Жигалкіна М. С.,, завідуюча інформаційно-бібліографічним відділом НБ НУК
Світлини
Вікі-день «Створення та редагування статей, пов’язаних із НУК імені адмірала Макарова у багатомовній мережевій енциклопедії “Вікіпедія”»
27 жовтня у Науковій бібліотеці НУК імені адмірала Макарова пройшов вікі-день «Створення та редагування статей, пов’язаних із Національним університетом кораблебудування імені адмірала Макарова у багатомовній мережевій енциклопедії “Вікіпедія”».
«Вікіпедія» – відкрита багатомовна вікі-енциклопедія, яку пишуть добровольці з усього світу. Станом на 26 жовтня 2017 року в українському розділі – 743 559 статей та 376 567 користувачів. Популярність української «Вікіпедії» стрімко зростає. У 2017 році Наукова бібліотека НУК приєдналась до вікі-дня #OAweekUAwiki вперше. Протягом вікі-дня створено нову статтю «Хаскинд Макс Данилович», який був одним із засновників теоретичних основ гідродинаміки суден з динамічними принципами підтримки та працював у Миколаївському кораблебудівному інституті у 1938–1941 рр.
Також було відредаговано статті:
– «Бузник Віктор Михайлович – ректор Миколаївського кораблебудівного інституту (1965–1968 рр.)»;
– «Александров Михайло Миколайович – ректор Миколаївського кораблебудівного інституту (1975–1993 рр.)»;
– «Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова».
Сторінки ректорів доповнені списками літератури та посиланнями на інтернет-ресурси про них.
На сторінці Наукової бібліотеки Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова оновлено статистичні дані роботи та доповнено розділ про Інституційний репозитарій НУК – eIR NUOS.
Під час вікі-дня директор НБ НУК Т. М. Костирко розповіла працівникам бібліотеки про актуальність розповсюдження наукових знань в Інтернеті, а співробітник бібліотеки Д. Задорожний навчив правильному наповненню інформацією і створенню статей в українській «Вікіпедії».
Корольова Т. Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Світлини
Презентація веб-навігатора «Ресурси відкритого доступу»
Вільний доступ до інформації є важливою складовою наукових досліджень у сучасному глобальному світі, запорукою для подальшого розвитку науки, освіти та суспільства, інтеграції України до світової академічної спільноти. Ольвійська Хартія
26 жовтня в рамках Міжнародного Тижня Відкритого доступу – 2017 (www.openaccessweek.org) пройшов День відкритості знань #OaweekUAknowledge. Цього дня до Електронного читального залу Наукової бібліотеки НУК (ЕЧЗ НБ НУК) імені адмірала Макарова на презентацію п’ятого випуску веб-навігатора «Ресурси відкритого доступу» завітали викладачі та студенти Факультету економіки моря та Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК.
Завідуюча ЕЧЗ НБ НУК Корольова Т. Д., укладач веб-навігатора «Ресурси відкритого доступу», розповіла присутнім про те, що він був задуманий як пошуковий засіб, який акумулює веб-адреси, допомагає користувачам орієнтуватися в сучасних зарубіжних і українських веб-ресурсах відкритого доступу та виходить щорічно, починаючи з 2013 року. Електронний довідник надає уявлення про широкий спектр наукової інформації світового рівня. Веб-адреси, що включені до нього, згруповані у тринадцяти тематичних розділах:
- 1. Платформи для архівів відкритого доступу.
- 2. Архіви відкритого доступу.
- 3. Спеціалізовані пошукові системи.
- 4. Видавництва відкритого доступу.
- 5. Українські наукові ресурси відкритого доступу.
- 6. Діючі відкриті е-архіви в інституціях України
- 7. Польські ресурси відкритого доступу.
- 8. Білоруські ресурси відкритого доступу.
- 9. Російські ресурси відкритого доступу.
- 10. Електронні бібліотеки.
- 10.1 Політематичні бібліотеки.
- 10.2 Технічні науки.
- 10.3 Природничі науки.
- 11. Дисертації.
- 12. Патенти.
- 13. Відкриті освітні ресурси.
- 13. Відкриті освітні ресурси.
- 13.1 MOOCs – масові онлайн-курси.
У кожному випуску перевіряються та оновлюються всі посилання на ресурси. Окрім того, у п’ятому випуску навігатора значно розширені розділи: «Платформи для архівів відкритого доступу», «Діючі відкриті е-архіви в інституціях України», «Польські ресурси відкритого доступу», «Білоруські ресурси відкритого доступу», «Електронні бібліотеки», «Майданчики MOOCs». Створено новий розділ «Видавництва відкритого доступу». Всього в навігаторі представлено 311 ресурсів.
Основна мета заходів Дня відкритості знань – інформування студентської молоді про ресурси відкритого доступу, лекції, мультимедіа, навчальні курси з можливістю вільного і безкоштовного доступу до них. Тому особливу увагу було приділено розділу навігатора, присвяченого відкритим освітнім ресурсам.
Присутні мали змогу дізнатися про масові онлайн-курси і майданчики MOOCs (міжнародні проекти: «Codecademy», «Coursera», «Khan Academy», «EdX», «MIT OpenCourseWare», «Duolingo» тощо та українські проекти: «EdEra», «Prometheus», «Банк лекцій»).
Ознайомитися з веб-навігатором можна на сайті НБ НУК у розділі «Електронні ресурси».
Корольова Т. Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Світлини
Cемінар-тренінг «Відкриті архіви – відкрита наука»
24 жовтня в Електронному читальному залі Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова для студентів групи 5511 м спеціальності «Правознавство», в рамках X Міжнародного Тижня Відкритого доступу, відбувся семінар-тренінг «Відкриті архіви – відкрита наука».
Захід організували і провели співробітники інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК.
Завідуюча інформаційно-бібліографічним відділом М. С. Жигалкіна виступила з інформацією «Репозитарій Наукової бібліотеки та міжнародні електронні архіви ArXiv, Figshare, Zenodo, e-LIS», яка супроводжувалася презентацією. Під час семінару обговорювалися перспективи участі різних представників академічної спільноти у створенні Інституційного репозитарію НУК з метою представлення наукового, навчального доробку дослідників університету у вільному доступі та можливості використання ресурсів електронних архівів в освітньому та науково-дослідницькому процесах.
Диндеренко К. С., бібліотекар I-ї категорії НБ НУК
Світлини
Круглий стіл «Відкриваємо доступ – відкриваємо можливості»
23 жовтня в Електронному читальному залі Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова, в рамках Міжнародного Тижня Відкритого доступу – 2017, відбувся круглий стіл «Відкриваємо доступ – відкриваємо можливості», присвячений питанню вільного доступу до наукової інформації. У заході прийняли участь науковці Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК (ННГІ) та працівники Наукової бібліотеки, вони обговорили не лише теоретичні, а й практичні питання відкритості науки.
Учасники порушили питання: підвищення видимості наукових публікацій, сучасних каналів їх поширення у відкритому доступі (ВД), особливостей депонування наукових робіт в Інституційному репозитарії.
За словами директора ННГІ, кандидата історичних наук, доцента О. В. Бобіни, перед кожним викладачем кожної кафедри інституту стоїть важливе завдання – набирати якомога більше показників активності для того, щоб гідно представляти наш університет у вітчизняній та міжнародній науковій спільноті. І сьогодні є безліч можливостей підвищення активності, які надає ВД, а співробітники Наукової бібліотеки завжди раді поділитися новою інформацією та навчити з нею правильно працювати.
Директор Наукової бібліотеки, кандидат наук із соціальних комунікацій Т. М. Костирко та завідуюча Електронним читальним залом Т. Д. Корольова ознайомили присутніх: з концепцією та основними напрямками руху ВД, сучасними тенденціями ВД, де і як автори можуть оприлюднити свої дослідження у ВД, як впливає ВД на науковий авторитет дослідника та університету, як депонувати свої праці в Інституційному репозитарії НУК – eIR NUOS.
Під час круглого столу також було презентовано «Методичні рекомендації щодо підвищення публікаційної активності магістрантів та аспірантів», які були підготовлені та видані у видавництві НУК на початку 2017 р. авторським колективом фахівців бібліотеки (Т. М. Костирко, І. В. Бондар, М. С. Жигалкіною), та п’ятий випуск веб-навігатору «Ресурси Відкритого Доступу», який є потужним пошуковим засобом, що акумулює веб-адреси і допомагає користувачам орієнтуватися в сучасних наукових зарубіжних і українських ресурсах ВД. З навігатором можна ознайомитися на сайті НБ НУК, у розділі «Електронні ресурси».
Дуже сподіваємося, що цей захід сприятиме підвищенню обізнаності науковців щодо відкритого доступу і допоможе зрозуміти переваги відкритості, а також зміцнить тісні взаємини між ННГІ та Науковою бібліотекою.
Корольова Т. Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Світлини
Година цікавих повідомлень “Завітайте на каву”
19 жовтня в Електронному читальному залі Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова для студентів Факультету економіки моря (групи 1411, 1421, 1441) було проведено годину цікавих повідомлень “Завітайте на каву”.
Захід організували і провели співробітники абонементу Кораблебудівного навчально-наукового інституту, Навчально-наукового інституту комп’ютерних та інженерно-технологічних наук, Факультету економіки моря НБ НУК.
Провідний бібліотекар О. В. Ярмушевич повідомила про історію кави у світі і в Україні. Бібліотекар I категорії Н. О. Махмутова розповіла про видатних людей, які любили каву, про кавові традиції в різних країнах, навела цікаві факти про цей смачний напій. Розповідь супроводжувалась фільмами за темою заходу: “Кавова плантація. Як росте кава”,”Запаяна кава зі Львова”, “Битва барменів – бариста”.
Після закінчення заходу присутнім було запропоновано скуштувати каву.
Ярмушевич О. В., провідний бібліотекар НБ НУК
Світлини
День кафедри механіки та конструювання машин
18 жовтня у Машинобудівному навчально-науковому інституті (МННІ) був проведений День кафедри механіки та конструювання машин (М і МК). До цього заходу співробітники бібліотеки: Глушко Г. Г., Кожухар Л. Л., Кулагіна А. В., Мудра А. М. – підготували виставку наукових, навчальних, періодичних видань з фонду Наукової бібліотеки НУК. Експозиція була призначена на допомогу навчальному процесу та науковим дослідженням.
Виставку презентувала завідуюча відділом обслуговування користувачів Г. Г. Глушко. Вона представила матеріали виставки, які відображають сучасні дослідження, наукову та інноваційну діяльність кафедри. Зокрема, на експозиції були представлені матеріали конференцій, монографії, збірники наукових праць, наукові статті науково-педагогічних працівників кафедри, сучасні підручники, конспекти лекцій та методично-навчальні посібники.
Змістовний виступ завідувача кафедри М і МК, доктора технічних наук, професора Олексія Павловича Попова розкрив сучасні напрямки діяльності кафедри та наукову новизну сучасних досліджень. Учасники заходу з зацікавленням ознайомились з матеріалами виставки.
На завершенні заходу бібліотекар I категорії А. В. Кулагіна представила бібліографічний огляд нових навчальних видань за професійним спрямуванням кафедри М і МК.
День кафедри пройшов у діловій, доброзичливій атмосфері, і ми сподіваємось на подальшу плідну взаємодію та співпрацю.
Глушко Г. Г.,
завідуюча відділом
обслуговування НБ в МННІ НУК
Світлини
Година інформації «Пошук інформації у процесі навчальної та наукової роботи»
12 жовтня в Електронному читальному залі НБ НУК (ауд. 547) пройшла година інформації за темою: «Пошук інформації у процесі навчальної та наукової роботи» – для студентів четвертого курсу Факультету економіки моря, що навчаються за спеціальностями «Економіка підприємства» та «Менеджмент».
Для успішного виконання навчальної або наукової роботи потрібно здійснювати пошук необхідної інформації. Інформаційний пошук – це вияв, відбір та аналіз книг, статей та інших матеріалів за певними ознаками. З будь-якої науки, галузі знання чи проблеми у світі випускається велика кількість видань, інформація в яких часто дублюється. Завдання полягає в тому, щоб у цьому потоці виявити оригінальну найбільш цінну, актуальну на даний момент інформацію, яка подається у книзі, статті, будь-якому іншому джерелі в компактному вигляді, носить узагальнюючий характер, тобто містить максимум необхідних відомостей, має високий ступінь повноти.
Цілеспрямовано підібрані фонди документальних і бібліографічних джерел мають бібліотеки, служби наукової інформації, архіви, музеї. Тому разом зі студентами ми докладно розглянули основні способи пошуку інформаційних джерел у процесі наукового дослідження в галузі економіки та менеджменту, а саме:
- в електронних каталогах НБ НУК імені адмірала Макарова, ОУНБ імені О. Гмирьова, НБУ імені В. І. Вернадського;
- у зведеному електронному каталозі «Ресурси бібліотек міста Миколаєва»;
- в електронному архіві наукових періодичних видань України та електронній повнотекстовій колекції авторефератів дисертацій, які створює НБУ імені В. І. Вернадського;
- інституційних репозитаріях вишів України, у тому числі репозитарії НУК;
- каталогах наукових архівів відкритого доступу: Open DOAR, ROAR;
- довіднику журналів відкритого доступу DOAJ;
- директорії книг відкритого доступу DOAB;
- каталогах наукових веб-ресурсів: DiRT, Connected Researchers, Research Stash.
Сподіваємося, що отримана інформація буде стимулювати студентів до пошуку, самостійного поглибленого вивчення дисциплін, що вивчаються, а бібліотека, її фонди стануть для них справжньою науково-дослідною лабораторією.
Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Світлини
Подорожуємо разом з бібліотекою
Наукова бібліотека НУК імені адмірала Макарова прийняла естафету виставки-подорожі «Мрій! Читай! Мандруй!», організованої в рамках проекту «Display-кросинг» Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації. Метою проекту є популяризація такого напряму бібліотечно-інформаційної роботи як організація книжкової виставки, акцентування уваги на розробці її дизайну, сприяння професійному спілкуванню та обміну досвідом з даного питання між фахівцями з метою удосконалення виставкової діяльності бібліотек України, пошуку нових ідей та форм.
Цьогорічна виставка присвячена Міжнародному року сталого розвитку туризму і ставить за мету популяризувати художню, науково-пізнавальну літературу про подорожі, туризм, розповісти на всю Україну про свій рідний край, а також про важливість взаєморозуміння між народами; викликати інтерес і повагу до культури інших країн. Молодіжним активом бібліотеки у читальному залі відділу обслуговування користувачів у Навчально-науковому гуманітарному інституті було розроблено і презентовано масштабну виставку-інсталяцію «Мрій! Читай! Мандруй!», у якій ми втілили власне бачення заданої теми. Інформацію про виставку викладено також на сторінці проекту «Display-кросинг» у соціальній мережі Facebook
Перший розділ експозиції, «Бібліотечні мандри з героями книг», пропонує разом з персонажами Ж. Верна, В. Ірвінга, Е. Хемінгуея, Г. Гессе, Р. Кіплінга та інших відомих письменників здійснити мандрівку до екзотичних країн, спуститись до глибин океану, побувати в суворих краях Півночі… Також, вибрати маршрут подорожі можна, зазирнувши до довідкових видань про країни світу та про мальовничі куточки нашої рідної України. А провідниками для нас стануть відомі адмірали, які свого часу служили у Миколаєві та відзначились не лише у військових боях, але й приймали участь у навколосвітніх експедиціях. Репродукції їх портретів також представлені на виставці.
Особливе місце займає розділ, присвячений нашому університету. Тут можна ознайомитись з історією його становлення і розвитку, переглянути бібліографічні покажчики праць вчених та поринути у літературний світ науковців і співробітників університету – дослідників Миколаївщини. Їх літературна творчість та історичні розвідки допомагають глибше пізнати та відчути нашу малу батьківщину. На виставці представлені твори Ю. С. Крючкова, В. В. Мацкевича, С. М. Соловйова та ін. авторів.
Не обов’язково вирушати за тисячі миль за незабутніми враженнями, бо ж багато цікавого, а часто й невідомого та таємничого можна знайти поруч. Отож, для любителів рідного краю запропоновано розділ «Рідний край у бібліотечних туристичних маршрутах». Тут зібрано цікавий матеріал про культурні пам’ятки нашого міста, його визначні місця. Гостинне запрошення відвідати м. Миколаїв зображено на яскравому плакаті «WELCOME TO NICOLAEV». Мальовничою є фотовиставка краєвидів Миколаєва, а на карті нашої області для бажаючих здійснити туристичну подорож вже відзначено найвідоміші місця нашого краю: Мигіївський каньйон, Регіональні ландшафтні парки «Гранітно-степове Побужжя» та «Кінбурнська коса», Національний природний парк «Бузький Гард», Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія» та багато інших цікавих місць, які обов’язково слід відвідати.
На уявному причалі нас чекає книжкова інсталяція корабля для подорожі маршрутом легендарної яхти «Ікар». Весь шлях, пройдений яхтою відображено на стенді «Кругосветное плавание яхты «Икар» (09.09.1987 – 31.07.1988)».
«Спогади та враження» – найколоритніший розділ виставки. Тут зібрано речі, які читачі та співробітники бібліотеки привезли із собою з мандрівок, а своїми враженнями вони поділились на стенді «Туристичний квілт».
Виставка чекає своїх гостей до 13 жовтня у читальному залі відділу обслуговування користувачів у Навчально-науковому гуманітарному інституті (будівля Гуманітарного інституту).
А колектив Наукової бібліотеки НУК гостинно запрошує всіх разом з нами читати, мріяти та мандрувати!
Кафтан О. І., провідний методист
відділу бібліотечного маркетингу,
нноваційної та методичної роботи НБ НУК
Інформаційно-краєзнавча подорож «Туристична Миколаївщина»
2017 рік оголошено Організацією об’єднаних націй Міжнародним роком сталого розвитку туризму. З цієї нагоди відділ обслуговування Наукової бібліотеки в НН ІАЕ НУК провів для студентів цікавий захід – інформаційно-краєзнавчу подорож «Туристична Миколаївщина», організовану спільно з Миколаївським обласним Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.
На заході студенти дізнались про туристичне життя нашого міста та Миколаївської області. Зокрема, про розвиток спортивного туризму та краєзнавчі дороги і стежки на Миколаївщині розповіла завідуюча Центром туризму О. В. Овсяннікова. У захоплюючій розповіді була представлена детальна інформація про пам’ятки культури та архітектури нашого міста і області, яка супроводжувалась показом цікавих слайдів. Олена Вікторівна у своїй розповіді приділила особливу увагу темі розвитку спортивного туризму та запропонувала присутнім спробувати себе в цьому захоплюючому і екстремальному занятті.
У заході також прийняла участь бібліотекар I категорії Міського центру екологічної інформації та культури бібліотеки-філії №2 ЦБС для дорослих м. Миколаєва О. І. Бурятинська. Вона ознайомила присутніх з екологічними проблемами заповідних місць Миколаївщини.
А також, у читальному залі співробітники відділу обслуговування організували книжково-ілюстративну виставку «Туристична Миколаївщина» та виставку фотографій, які люб’язно надав бібліотеці Миколаївський обласний Центр туризму.
Дубовик О. С.,
провідний бібліотекар НБ в НН ІАЕ
НБ НУК – до Всеукраїнської науково-методичної конференції «Миколаївщина і Північне Причорномор’я: історія і сучасність»
29 вересня кафедрою соціально-гуманітарних дисциплін Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК (НН ГІ НУК) була проведена VII Всеукраїнська науково-методична конференція «Миколаївщина і Північне Причорномор’я: історія і сучасність», присвячена 85-ій річниці від дня народження Михайла Миколайовича Александрова, доктора технічних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки УРСР, ректора Миколаївського кораблебудівного інституту (1975 – 1993 рр.).
Науковою бібліотекою була підготовлена та представлена виставка «Край мій – гордість моя», яка познайомила учасників наукового форуму з історією, пам’ятними місцями та легендарними іменами Миколаївщини. Особливу увагу було приділено М. М. Александрову як видатному вченому, педагогу та творчій особистості. Присутні мали можливість ознайомитися з книгами та статтями з періодичних видань, на сторінках яких висвітлюються наукові здобутки вченого; з його працями в наукових збірниках, а також нагородами та подяками, якими був відзначений М. М. Александров протягом свого життєвого шляху.
Кузнецова І.В., зав відділом обслуговування користувачів
НБ НУК в НН ГІ
Свiтлини
Святкування Всеукраїнського дня бібліотек у Науковій бібліотеці НУК
«Бібліотека@: знай, мрій, твори» – під таким девізом з 27 по 29 вересня у Науковій бібліотеці НУК пройшла промо-акція, присвячена Всеукраїнському дню бібліотек. Творчо і креативно підійшли співробітники бібліотеки до організації разноманітних рекламних та інформаційних заходів.
Яскраві, святково оформлені інформаційні стенди у холі Головного корпусу привертали увагу користувачів різноманітною, цікавою інформацією. Неабияку зацікавленість багатьох відвідувачів університету викликала незвичайна, креативна виставка світлин «Бібліосушка», що відображала миттєвості насиченого та різноманітного життя бібліотеки.
Жвавий інтерес відвідувачів викликала різнобарвна книжково-ілюстративна експозиція «Книжкова райдуга», на якій було представлено справжні перлини фонду читального залу відділу обслуговування Головного корпусу НБ НУК.
Також, для всіх відвідувачів книгозбірні співробітники бібліотеки підготували приємні подарунки. А саме, біля Електронного читального залу (ауд.547) на користувачів чекає «Мобільна бібліотека», де за допомогою QR-кодів, користувач має можливість отримати доступ до електронних видань. Також, для користувачів підготовлено справжні лаунж-зони – зони, створені для відпочинку та релаксації, де людина у затишному місці може почитати цікаву книгу або журнал. Так, біля ауд.549 “читач Жанна” запрошує переглянути журнали з «полички мігруючої літаратури» та помилуватися мальовничими краєвидами. А також, біля ауд.650 у затишній обстановці можна переглянути інформаційні стенди «Бібліотечний квілт» з рекомендаціями прочитати ту чи іншу книгу, ознайомитися з новинками «Буккросингу».
Крім того, у відділах обслуговування користувачів для всіх шанувальників книги організовані виставки книжково-ілюстративних видань, що розкривають цікавий світ скарбниць книгозбірні.
Таким насиченим, цікавим і різнобарвним було відзначення Всеукраїнського дня бібліотек в Науковій бібліотеці НУК. Та хоч свято і завершилось, але ми завжди прагнемо зробити бібліотеку сучасною, креативною, цікавою нашим читачам.
Бєлодєд О.В.,
завідуюча відділом бібліотечного маркетингу,інноваційної та методичної роботи Наукової бібліотеки НУК
Свiтлини
Новаторство науковців НУК імені адмірала Макарова
21 вересня в читальному залі Наукової бібліотеки в Машинобудівному навчально-науковому інституті НУК імені адмірала Макарова (МННІ НУК) відбувся День відкритих дверей «Освіта. Наука. Інновації» , присвячений Дню винахідника та раціоналізатора.
На заході були присутні: проректор з науково-педагогічної, адміністративної роботи та розвитку Е. Б. Хачатуров; директор МННІ, доктор технічних наук, професор С. І. Сербін; заступник директора, кандидат технічних наук, доцент О. К. Чередниченко; завідувач кафедри механіки і конструювання машин (М і КМ), доктор технічних наук, професор О. П. Попов; завідувач кафедри двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ), доктор технічних наук, професор Б. В. Тимошевський; кандидат технічних наук, доцент кафедри суднових і стаціонарних енергетичних установок (ССЕУ) В. С. Подгуренко; кандидат технічних наук, професор кафедри ДВЗ В. С. Наливайко; голова Ради молодих науковців кафедри М і КМ О. І. Савенков; старший викладач кафедри М і КМ М. Г. Мозговий, старший викладач кафедри інженерної механіки та технології машинобудування (ІМ та ТМ) Д. В. Рукавишніков; завідуючі лабораторіями кафедри М і КМ В. М. Мандра, М. О. Рожков; співробітники інституту та студенти.
Відкрив захід директор МННІ НУК, доктор технічних наук, професор С.І.Сербін. У своєму виступі він привітав винахідників зі святом та висловив відчуття глибокої поваги до таланту українських науковців, підкресливши визначну роль вітчизняних винахідників у технічному прогресі. Велику зацікавленість учасників заходу викликали виступи, присвячені унікальним винаходам відомих українських новаторів і вчених, зокрема, завідувача кафедри М і МК, доктора технічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, відмінника освіти України О.П. Попова та кандидата технічних наук, доцента кафедри ССЕУ, заслуженого винахідника України, почесного енергетика України В.С. Подгуренка.
Також, на заході було представлено інформаційний огляд «НУК на сторінках місцевої преси» за останнє півріччя. Матеріали огляду висвітлили наукові досягнення університету та особисто ректора університету, доктора технічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України – С.С. Рижкова та творчі пропозиції винахідників.
Співробітники відділу обслуговування користувачів НБ в МННІ Глушко Г.Г., Кожухар Л.Л., Кулагіна А.В., Мудра А.М. підготували експозицію наукових, навчальних, періодичних видань та свідоцтв на винаходи, авторських свідоцтв на патенти та винаходи «Вища освіта ХХІ століття». Також, на виставці були представлені: монографії вчених МННІ, матеріали конференцій, збірники наукових праць, публікації вчених МННІ у вітчизняних та міжнародних виданнях. Науковці, співробітники та студенти з зацікавленням ознайомились з матеріалами виставки.
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ в МННІ НУК
Фоторепортаж
Віртуальна екскурсія для мовознавців «Мова як творчість»
20 вересня відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань НБ НУК, в рамках «Дня першокурсника», запросив студентів першого курсу, що навчаються за спеціальністю «Прикладна лінгвістика» на віртуальну екскурсію «Мова як творчість».
Присутнім було запропоновано здійснити віртуальну подорож у світ іноземної навчальної, наукової та довідкової літератури за фахом за допомогою віртуальних виставок: «English Grammar без помилок», «Science – the poetry reality», «Мова – людина – комунікація», «Словники у нашому житті» та інш.
Також, до уваги присутніх було запропоновано презентацію нової віртуальної виставки «Мудрість століть» (енциклопедія «Вritannica») та знайомство з експозицією навчальних видань «Мова як творчість», «Speak Up English».
Жвавий інтерес серед студентів викликали інтерактивна гра для мовознавців «Гра слів», перегляд фільму «Мова жестів» та музичний відеокліп «Пісня про студента».
Денисюк Л. М., провідний бібліотекар НБ НУК
Фоторепортаж
Віртуальний краєзнавчий квест «Таємниці міста N»
Проведення краєзнавчих квестів до Дня народження Миколаєва стало доброю традицією бібліотеки НУК. Тому, до 228-ї річниці від дня заснування міста в Електронному читальному залі НБ НУК пройшов сюжетний віртуальний краєзнавчий квест «Таємниці міста N» зі студентами групи 1431 Факультету економіки моря.
Квест – це можливість стати героєм справжньої пригоди, зануритися у світ загадок і таємниць. І ми разом зі студентами шукали, грали і пізнавали своє рідне місто.
Гра почалася з мозкового штурму, присвяченого визначним місцям Миколаєва. Великий інтерес викликало розгадування ребусів, в яких була можливість проявити і розвинути свою ерудицію та інтелект. Потім потрібно було прочитати QR-коди, в яких була зашифрована інформація про історію чотирьох гербів нашого міста.
Студенти успішно впоралися з усіма завданнями квесту, і винагородою за це стала захоплююча відеоподорож катакомбами Миколаєва.
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Віртуальна екскурсія «Електронні освітні ресурси Наукової бібліотеки НУК»
8 вересня, в рамках акції «Тиждень активації першокурсника», співробітники Електронного читального залу (ЕЧЗ НБ НУК) провели віртуальну екскурсію «Електронні освітні ресурси Наукової бібліотеки НУК» для студентів першого курсу спеціальності «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування».
Головна мета екскурсії – ознайомити присутніх студентів з електронними інформаційними ресурсами Наукової бібліотеки НУК: електронним каталогом та БД, веб-сайтом, інституційним репозитарієм, електронною бібліотекою, бібліографічними та вебліографічними покажчиками, віртуальними виставками.
Зацікавили учасників заходу і матеріали, представлені під час огляду навчальних електронних ресурсів для студентів першого курсу, розробленого завідуючою ЕЧЗ НБ НУК Корольовою Т. Д.
Сподіваємось, що надана можливість ознайомитись з електронними інформаційними ресурсами Наукової бібліотеки НУК сприятиме подальшій навчальній та дослідній роботі студентів.
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Ювілею вченого присвячено
Одним із провідних напрямків діяльності Наукової бібліотеки НУК (НБ НУК) є інформаційне забезпечення загальноуніверситетських заходів з відзначення ювілейних дат відомих вчених університету. Тому, з нагоди 70-річчя від дня народження відомого вченого в галузі суднової енергетики, к.т.н., професора Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Димо Бориса Васильовича, відділ обслуговування користувачів НБ в Машинобудівному навчально-науковому інституті (МННІ) підготував презентацію книжково-ілюстративної виставки «Інтелектуальні розробки та власні напрацювання професора Бориса Васильовича Димо».
Виставка експонувалась у читальному залі відділу обслуговування користувачів. У розділах виставки висвітлено науково-інноваційну діяльність в галузі освіти, науки та виробництва відомого науковця університету.
До уваги користувачів було представлено наукові праці, зокрема, доповіді на кафедральних Міжнародних науково-технічних конференціях; Збірники наукових праць НУК; Збірники матеріалів Міжнародних науково-технічних конференцій «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» за 2010-2016 рр.; публікації вченого в авторитетних наукових вітчизняних та закордонних виданнях; друковані та електронні наукові і навчальні видання з фонду НБ НУК. Також, на виставці експонувались свідоцтва на винаходи та авторські свідоцтва на патенти та винаходи к.т.н., професора Б. В. Димо, який є автором 200 наукових праць та 14 винаходів і патентів, упроваджених у промисловість.
Експозиція книжково-ілюстративної виставки до ювілею відомого вченого – це вклад НБ НУК у популяризацію його наукової діяльності.
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК в МННІ
Фоторепортаж
День інформації «Охорона навколишнього середовища та науково-технічний прогрес»
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК в МННІ
Фоторепортаж
Усний журнал «Із глибини віків»
Костюк Г. В., завідуюча сектором відділу обслуговування НБ НУК
Фоторепортаж
Візит Лілії Гриневич до НУК імені адмірала Макарова
Бєлодєд О.В., завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи Наукової бібліотеки НУК
Фоторепортаж
З нагоди ювілею вченого
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК в МННІ
Фоторепортаж
Година пам’яті «Україна у Другій світовій війні»
Захаренко А. М., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК
Фоторепортаж
Всеукраїнська науково-практична конференція “Візія бібліотеки ВНЗ в контексті розвитку сучасних соціокомунікаційних концепцій”
Бєлодєд О.В., завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи Наукової бібліотеки НУК
Фоторепортаж
Екологічна година «Земля – планета спраги»
Костюк Г. В., завідуюча сектором відділу обслуговування НБ НУК
Фоторепортаж
Козацька слава легендарного ватажка Северина Наливайка
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК в МННІ
Фоторепортаж
Бібліомандрівка «Японія – країна вранішнього сонця»
Борщевська С. В., провідний бібліотекар ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Науково-методичний семінар «Можливості платформи Web of Science для якісних наукових досліджень»
Бєлодєд О.В., завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи Наукової бібліотеки НУК
Фоторепортаж
«Музика – мова душі»
Кузнецова І. В., завідуюча відділом обслуговування НБ ННГІ
Фоторепортаж
Семінар «Електронні ресурси для науки та освіти»
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Професор. Вчений. Людина.
Альбрехт Н. В., бібліотекар I категорії НБ НУК
Фоторепортаж
Пам’ятаємо. Шануємо.
Олейниченко В.М., завідуюча відділом обслуговування НБ у Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки
Фоторепортаж
Проект «Жива бібліотека» в Науковій бібліотеці Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Історична година «Просвіта: праця, набуток, добробут»
Кузнецова І. В., завідуюча відділом обслуговування НБ ННГІ
Фоторепортаж
Семінар-тренінг «Що таке плагіат, і як його уникнути?»
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Краєзнавчий сторісек «Загадки старого міста»
Борщевська С. В., провідний бібліотекар ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Святковий концерт до 8 березня у бібліотеці
Кузнецова І. В., завідуюча відділом обслуговування НБ ННГІ
Фоторепортаж
Історичний сторісек «Загадки старого міста»
Корольова Т.Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК
Фоторепортаж
Креативні форми роботи: здивувати, захопити, залучити!
- «Гран-прі» одержав відділ обслуговування Наукової бібліотеки у Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки НУК за виставку творів декоративно-прикладного мистецтва «Майстерня радості душі»;
- I місце – Електронний читальний зал за краєзнавчий сторісек «Миколаїв: історична мандрівка» та відділ обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Навчально-науковому гуманітарному інституті за годину мужності «Війна пройшла крізь їхні душі»;
- II місце – відділ бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи за віртуальну виставку-персоналію «По праву великого таланту» та абонемент молодших курсів Машинобудівного навчально-наукового інституту, Навчально-наукового інституту комп’ютерних, інженерно-технологічних наук за інформаційну годину «Відомі українські математики»;
- III місце – відділ обслуговування користувачів Наукової бібліотеки в Машинобудівному навчально-науковому інституті за інформ-ревю «Корабельний край. Пам’ять часів» та відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань за віртуальну виставку «Science is the poetry of reality».
Бєлодєд О.В., завідуюча відділом бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи Наукової бібліотеки НУК
Фоторепортаж
Подаруй бібліотеці тепло своєї душі
Черкасова О.Г., бібліотекар I категорії НБ НУК
Фоторепортаж
Видатний науковець із величезним творчим потенціалом
Глушко Г. Г., завідуюча відділом обслуговування НБ НУК в МННІ
Фоторепортаж