Медіа-екскурсія-презентація «Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище
Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова» для студентів Машинобудівного інституту

15 і 16 вересня, в рамках акції «Тиждень активації першокурсника», співробітники Електронного читального залу провели медіа-екскурсію-презентацію «Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова» для студентів першого року навчання освітнього ступеня бакалавра Машинобудівного навчально-наукового інституту.

Головна мета екскурсії – ознайомити першокурсників із сучасним цифровим середовищем Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова: розгалуженим контентом вебсайту, пошуковими можливостями електронного каталогу та БД, наповненням інституційного репозитарія, колекціями електронної бібліотеки, різноманітними бібліографічними та вебліографічними покажчиками, сучасними віртуальними виставками та іншими електронними інформаційними ресурсами.

Особливо зацікавили учасників заходу матеріали, представлені під час огляду навчальних електронних ресурсів з дисциплін, які вивчаються на першому курсі.

Сподіваємось, що надана можливість ознайомитись із цифровим середовищем Наукової бібліотеки сприятиме подальшій плідній навчальній та дослідній роботі студентів як під час очного формату навчання, так і під час дистанційного.

Корольова Т.Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Віртуальна екскурсія для мовознавців «Мова і лінгвістика»»

15 вересня студенти першого курсу спеціальності «Прикладна лінгвістика» (гр.1521) мали можливість здійснити віртуальну подорож до світу навчальних, довідкових та художніх видань іноземними мовами.

Завідуюча відділом наукової, іноземної літератури та періодичних видань НБ НУК ім. адм. Макарова І. Л. Домашева представила до уваги студентів-лінгвістів літературу профільного для їх спеціальності змісту. Це – навчальні видання, теоретичні матеріали з перекладу, довідкові видання, в тому числі всесвітньо відомі енциклопедії Popular Science, Britannica, World Book, а також наукова та навчальна література, художні видання іноземними мовами.

Під час перегляду віртуальної виставки «Ecology. Human Being. Society» майбутні перекладачі ознайомились із добіркою наукової літератури з екології англійською мовою, що становить для них значний професійний інтерес.

Учасники заходу також мали можливість поринути у захопливий світ іноземної художньої літератури, дізнатися про життя і творчість американського письменника Джека Лондона, переглянувши документальний сюжет, створений з нагоди 145-річчя від дня його народження.

Крім того, до уваги присутніх було запропоновано фільм «Мова жестів» та жартівливий музичний кліп про студентське життя. Бурхливі емоції у студентів викликав перегляд англомовного філософсько-жартівливого мультфільму «One Minute Fly». Також вони мали нагоду потренувати свої здібності як майбутні мовознавці, взявши участь в інтерактивній грі «Гра слів».

Ця корисна та пізнавальна зустріч стала чудовим початком для подальшої ефективної взаємодії бібліотеки зі студентами.

Домашева І. Л.,
завідуюча відділом наукової, іноземної літератури та періодичних видань
НБ НУК ім. адм. Макарова

Книжкова експозиція «Права і закони у твоєму житті»

10 вересня в Національному університеті кораблебудування ім. адм. Макарова відбулося відкриття Міжнародної наукової конференції «Причорноморські публічно-правові читання», організаторами якої були кафедра морського та господарського права і кафедра адміністративного та конституційного права.
Відкрив конференцію ректор НУК ім. адм. Макарова Є. І. Трушляков, який привітав усіх учасників конференції та наголосив на значимості даного заходу для нашого університету.
До цієї події співробітники відділу обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК підготували книжкову виставку «Права і закони у твоєму житті». На експозиції були представлені підручники та навчальні посібники з теорії та історії держави і права; конституційного, муніципального та адміністративного права; міжнародного та морського права; кримінального права та кримінології, а також навчальні посібники та методичні вказівки викладачів Факультету морського права.
Учасники конференції з цікавістю ознайомилися з представленою літературою.

Кузнецова І.В.,
завідуюча відділом НБ НУК ім. адм. Макарова

Медіаекскурсія-презентація
«Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова»

9 вересня співробітники Електронного читального залу в рамках акції «Тиждень активації першокурсника» провели медіаекскурсію-презентацію «Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище НБ НУК ім. адм. Макарова» для студентів групи 2411 Факультету економіки моря НУК ім. адм. Макарова.

У ході проведення віртуальної екскурсії студенти детально познайомилися з сучасним цифровим середовищем НБ: вебсайтом, електронним каталогом та БД, інституційним репозитарієм, електронною бібліотекою, бібліографічними та вебліографічними покажчиками, віртуальними виставками та іншими електронними інформаційними ресурсами.

Присутніх було поінформовано, що для віддаленої роботи з електронним каталогом бібліотеки з’явилась можливість використання мобільного додатка LibClient “УФД/Бібліотека” (окремий програмний модуль Android) для мобільних пристроїв на ОС Android. Для цього його потрібно скачати з сайту www.ush.com.ua і встановити на свій мобільний пристрій. З інструкцією можна ознайомитися на сайті Наукової бібліотеки https://cutt.ly/gWKOPmK.

Учасникам заходу була надана базова інформація про основи академічної доброчесності студентів, що включає знайомство з основними документами, прийнятими в НУК ім. адм. Макарова стосовно питань академічної доброчесності та «Порядком здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів».

Захід пройшов в дружній атмосфері, учасники були зацікавлені бесідою та отримали всі відповіді на поставлені питання.

Сподіваємось, що отримані знання сприятимуть подальшій плідній навчальній та дослідній роботі студентів нашого університету.

Корольова Т.Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Ти – першокурсник, і цей день – для тебе

Традиційно у перші дні навчального року Наукова бібліотека НУК ім. адм. Макарова проводить День першокурсника. Так, у цьому році 8¬–9 вересня співробітники відділу обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права (ННГІ та ФМП) вже зустріли своїх перших відвідувачів-першокурсників – студентів спеціальностей «Право», «Психологія», «Журналістика» – та провели для них день відкритих дверей «Ти – першокурсник, і цей день – для тебе».

Розпочався захід з перегляду проморолика про сьогодення університету. Цікавою і пізнавальною була розповідь завідуючої відділом І. В. Кузнецової про історію створення ННГІ, історичне минуле та сьогодення бібліотеки, а також соціокультурну діяльність, а саме: тематичні вечори, дні поезії, патріотичні години, святкові концерти та інше…

Наукова бібліотека НУК постійно удосконалює сервісні послуги для користувачів. Із розповіді співробітника інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки К. С. Білоножко студенти дізналися про нову дистанційну послугу для користувачів бібліотеки – доступ до електронного каталогу НБ НУК ім. адм. Макарова з мобільних пристроїв на ОС Android за допомогою мобільного додатка LibClient.

В урочистій атмосфері студенти отримали читацькі квитки та комплекти літератури.

Із заключним словом виступили провідний спеціаліст кафедри теорії та історії держави і права Н. О. Трибушенко, викладач, кандидат психологічних наук І.Є. Чугуєва, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін О.В. Гінкевич, розповівши про роль бібліотеки у житті університету та студентів зокрема.

Ми впевнені, що враження від екскурсії до бібліотеки і від Дня першокурсника взагалі залишаться доброю згадкою на шляху у доросле життя студентів нашого університету.

Гординець С. Ю.,
бібліотекар І кат.
НБ НУК ім. адм. Макарова

Практичний семінар «Наукова та академічна доброчесність»
для здобувачів третього рівня вищої освіти

7 і 8 вересня в Електронному читальному залі (ЕЧЗ) Наукової бібліотеки Національного університету кораблебудування ім. адм. Макарова, в рамках проведення заходів з популяризації академічної доброчесності, відбулися практичні семінари на тему: «Наукова та академічна доброчесність». До участі у семінарах було запрошено аспірантів 1 і 2 курсів навчання. Модератор заходу – завідуюча ЕЧЗ Т.Д. Корольова.
Мета заходів – сформувати мотивацію неухильного дотримання академічної доброчесності для забезпечення ефективності навчальної і дослідницької діяльності здобувачів третього рівня вищої освіти.
Сьогодні академічна доброчесність визнається засадничою цінністю, на якій мають ґрунтуватися стосунки в академічному середовищі. Тому пріоритетними завданнями НУК ім. адм. Макарова є: підвищення рівня дослідницької культури та академічної доброчесності; сприяння публікаційній активності науково-педагогічних працівників; публікація наукових статей у виданнях, що входять до наукометричних БД Scopus і Web of Science; підняття статусу наукових фахових видань університету. Саме ці питання стали предметом обговорення.
Завідуюча ЕЧЗ Т.Д. Корольова розповіла про принципи і правила, якими мають керуватися всі учасники освітнього процесу аби забезпечити довіру до результатів навчання, а підготовлена презентація детально поінформувала про основні принципи академічної доброчесності та перевірки на ознаки плагіату програмним продуктом Unicheck. Важливою і актуальною для всіх здобувачів стала тема підвищення публікаційної активності і доступу до наукометричних БД Web of Science і Scopus та наукових повнотекстових БД ScienceDirect і Springer Nature.
Зацікавленість аспірантів викликали питання, які стосувалися налаштування віддаленого доступу до БД; допустимості відсоткового коефіцієнту подібності при перевірці на ознаки плагіату; підвищення своїх наукометричних показників; обрання журналу для публікації; що таке Імпакт-фактор, CiteScore, SNIP та ін.
Семінари пройшли у жвавій конструктивній атмосфері, а основний меседж заходів – наукова і академічна доброчесність є запорукою якості вищої освіти та достовірності наукових досліджень.

Корольова Т.Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Гра ”Миколаївський магнат” в Науковій бібліотеці НУК ім. адм. Макарова!

Шановні друзі!
Якщо Ви бажаєте приємно провести час і пригадати історію міста Миколаєва, то запрошуємо Вас до читального залу Головного корпусу Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова (ауд. 645)!

У нас є для Вас цікавий сюрприз: економічна настільна гра “Миколаївський магнат”, яку створили у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї, в доповненій та оновленій редакції 2021 року, підготовленій до 30-річчя Незалежності України.

Правила гри нагадують класичну “Монополію”, але сюжет її наповнений краєзнавчими деталями і перероблений на “старомиколаївський лад”. Події гри відбуваються у 1917 році. Гравці можуть купувати, продавати, здавати в оренду підприємства та нерухомість старого Миколаєва. У грі одночасно можуть брати участь від двох до чотирьох гравців. За бажанням можна обрати режим освітнього квесту, який передбачає точні відповіді гравців на запитання з історії Миколаєва. Тому цю гру можна назвати своєрідним інтерактивним засобом вивчення історії міста, починаючи з дня його заснування і до 1917 року.

Для Вас, шановні користувачі, бібліотека придбала примірник цієї гри, який знаходиться в читальному залі Головного корпусу НУК ім. адм. Макарова (ауд.645). Тож приходьте з друзями і спробуйте свої підприємницькі здібності в ролі магната старого Миколаєва – хто з Вас зможе здобути перемогу?

Наукова, технічна та інноваційна діяльність професора М. Р. Ткача
(книжково-ілюстративна виставка до 65-річчя від дня народження)

З нагоди ювілею завідувача кафедри інженерної механіки та технології машинобудування Машинобудівного навчально-наукового інституту (МННІ) НУК ім. адм. Макарова д. т. н., професора Михайла Романовича Ткача співробітники відділу обслуговування Наукової бібліотеки у МННІ підготували книжково-ілюстративну виставку під назвою “Наукова, технічна та інноваційна діяльність професора Михайла Романовича Ткача”.

Михайло Романович – видатний вчений у галузі машинобудування. Наукові і технічні результати його досліджень доповідалися на міжнародних науково-технічних конференціях в Україні, Німеччині, США, КНР. На виставці представлені монографії, матеріали конференцій, статті вченого у “Збірниках наукових праць МКІ – НУК”, авторитетних вітчизняних та закордонних виданнях.

На виставці представлене також офіційне видання “Правила класифікації та побудови морських суден Регістру судноплавства України”, у складі авторського колективу якого є професор М. Р. Ткач.

Виставку можна переглянути у читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у МННІ за умови дотримання санітарних та протиепідемічних заходів.

Сімоненко Н.Є.,
завідуюча відділом обслуговування користувачів НБ
в МННІ НУК ім. адм. Макарова

Колективна консультація для аспірантів

14 червня в Електронному читальному залі НБ НУК ім. адм. Макарова було проведено колективну консультацію для аспірантів другого року навчання.
Головна мета консультації – надати інформацію присутнім молодим науковцям стосовно доступу і використання наукометричних платформ Scopus, Web of Science, наукових повнотекстових БД ScienceDirect і Springer. Крім цього, було наголошено, що згідно з наказом НУК № 233 від 23.10.2019 р. «Про підвищення публікаційної активності НУК» усі НП і НПП університету повинні створити унікальні ідентифікатори вчених ORCID і ResearcherID/Publons, а також наукометричний профіль науковця у Google Академії.
Нагадуємо, що з питань консультацій та проведення тренінгів щодо доступу та використання ресурсів наукометричних БД Scopus, Web of Science, повнотекстових БД ScienceDirect і Springer у режимі віддаленого доступу, створення та актуалізації наукометричних профілів науковця запрошуємо звертатися до Електронного читального залу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 547).
Консультації з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів – Марина Жигалкіна maryna.kostyrko@nuos.edu.ua (Інформаційно-бібліографічний відділ, ауд. 651).

День кафедри інженерної механіки та технології машинобудування

День кафедри інженерної механіки та технології машинобудування, який відбувся 31 травня у читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Машинобудівному навчально-науковому інституті НУК ім. адм. Макарова, мав на меті максимально відобразити як основні напрямки наукової діяльності кафедри, так і навчально-методичні доробки працівників кафедри останніх років.

У заході взяли участь завідувач кафедри доктор технічних наук, професор М. Р. Ткач, кандидати технічних наук, доценти В. А. Поліщук, А. В. Новошицький та О. Л. Ніколаєв, старший викладач С. Ж. Боду, які поділилися практичним досвідом та науковими досягненнями зі студентами групи 3261.

Співробітники бібліотеки підготували перегляд на тему “Основні напрямки наукової діяльності кафедри інженерної механіки та технології машинобудування”, де були представлені, окрім наукових та навчальних видань, матеріали міжнародних конференцій, статті з фахових видань та електронні ресурси. Провідний бібліотекар Г. Г. Глушко провела огляд на тему “Нові видання у галузі технології машинобудування”.

Зацікавленість учасників заходу викликала також виставка Нових надходжень, яка постійно демонструється у читальному залі.

Дружня атмосфера спілкування між викладачами, студентами та співробітниками бібліотеки не тільки лишила приємні враження після заходу, але й посприяла успішному обміну інформацією та подальшій плідній співпраці між кафедрою та Науковою бібліотекою.

Сімоненко Н.Є.,
завідуюча відділом обслуговування користувачів
НБ у МННІ НУК ім. адм. Макарова

Інформаційно-пізнавальна година “Професор І. С. Некрасов – засновник технічної освіти в Миколаєві”

26 травня виповнилося 150 років від дня народження педагога, громадського діяча, професора Івана Степановича Некрасова. Співробітники відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Машинобудівному навчально-науковому інституті підготували до цієї знаменної дати для студентів груп 2211 та 5251м інформаційно-пізнавальну годину “Професор І. С. Некрасов – засновник технічної освіти в Миколаєві”.

У заході взяли участь доценти кафедри «Двигуни внутрішнього згоряння, установки та технічна експлуатація» – к. т. н. Олексій Анатолійович Гогоренко та к. т. н., професор НУК ім. адм. Макарова Василь Степанович Наливайко.

О. А. Гогоренко розповів студентам про видатну долю Івана Степановича Некрасова, який разом з іншими ентузіастами на початку ХХ ст. обґрунтував необхідність відкриття у місті Миколаєві середнього механіко-технічного училища, що в майбутньому стало базою для утворення МКІ. Завдяки В. С. Наливайку присутні дізналися, як у 2011 році з нагоди 140-річчя І. С. Некрасова студентам-дизелістам вдалося знайти та відновити могилу професора та його дружини.

Завідуюча відділом бібліотеки Н. Є. Сімоненко ознайомила гостей заходу з виставкою літератури “І. С. Некрасов – педагог, громадський діяч, професор”, особливо акцентуючи увагу на унікальному виданні 1940 року – “Труды Николаевского кораблестроительного института”, приуроченому до 20-річчя МКІ, де була надрукована прижиттєва стаття Івана Степановича Некрасова “Краткий исторический очерк Николаевского вечернего рабочего техникума”. Відеоогляд виставки можна переглянути тут.

У ході невимушеного спілкування учасники заходу були одностайні у тому, що неординарна постать І. С. Некрасова безумовно заслуговує на повагу і пам’ять.

Сімоненко Н. Є.,
завідуюча відділом обслуговування
користувачів НБ у МННІ НУК ім. адм. Макарова

Семінар-тренінг «Електронні ресурси для науки і освіти: електронні колекції наукової періодики та бази даних провідних видавництв світу
в НУК ім. адм. Макарова»

18 та 21 травня в Електронному читальному залі (ЕЧЗ) відбувся семінар-тренінг «Електронні ресурси для науки і освіти: електронні колекції наукової періодики та бази даних провідних видавництв світу в НУК ім. адм. Макарова». Семінар було проведено у рамках заходів системи підвищення професійної компетентності фахівців Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова. Модератор заходу – завідуюча ЕЧЗ Т. Д. Корольова.

Головна мета семінару – ознайомити співробітників бібліотеки з основами роботи в електронних колекціях наукової інформації, які доступні користувачам НУК ім. адм. Макарова за національною передплатою, – це, насамперед, наукометричні платформи Scopus і Web of Science, а також повнотекстова платформа ScienceDirect провідного міжнародного видавництва Elsevier, яка містить 25% світових наукових публікацій з усіх галузей знань від понад 47 тис. впливових авторів, і повнотекстова колекція книг (за 2017 р.) порталу Springer Link видавництва Springer.

Тетяна Діонісіївна Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в усіх перелічених ресурсах, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали і книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.

З метою закріплення отриманих теоретичних знань присутні успішно виконали індивідуальні практичні завдання.

Звертаємо Вашу увагу на те, що доступ до баз даних Scopus і Web of Science відкрито до 31 травня 2021 року з можливим подальшим продовженням цього терміну.

З питань консультацій та проведення тренінгів щодо електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу запрошуємо звертатися до Електронного читального залу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 547).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Медіа-екскурсія-презентація «Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова»

19 травня співробітники Електронного читального залу (ЕЧЗ) в рамках акції «Тиждень активації першокурсника» провели медіа-екскурсію-презентацію «Відкриваємо бібліотеку: цифрове середовище Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова» для студентів першого курсу спеціальності «Фізична культура і спорт» Навчально-наукового гуманітарного інституту НУК ім. адм. Макарова.

Відкрила захід завідуюча ЕЧЗ Т. Д. Корольова розповіддю про заходи з нагоди 100-річного ювілею університету і бібліотеки, проведені у 2020 р. Особливу увагу було приділено книзі «Університетська бібліотека: від традиційної до цифрової», яка стала визначною подією ювілейного свята.

Під час віртуальної екскурсії студентів було детально ознайомлено з електронними інформаційними ресурсами Наукової бібліотеки: вебсайтом, електронним каталогом та БД, інституційним репозитарієм, електронною бібліотекою, бібліографічними та вебліографічними покажчиками, віртуальними виставками та ін.

Зацікавила учасників заходу базова інформація про основи академічної доброчесності студентів. Присутніх було ознайомлено з основними документами, прийнятими в НУК ім. адм. Макарова стосовно питань академічної доброчесності. Особливу увагу було приділено «Порядку здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів».

Захід пройшов у теплій, дружній атмосфері. Сподіваємось, що отримані знання сприятимуть подальшій плідній навчальній та дослідницькій роботі студентів нашого університету.

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Урочисте закриття експозиції
«Українська вишиванка на Миколаївщині – історія та сучасність»

Українська вишиванка, нарівні з українською писанкою, є одним із яскравих символів української культури. До того ж, одягаючи вишиту сорочку, демонструєш не тільки її красу й унікальність, але й засвідчуєш свою приналежність до віковічної української культурної традиції.

20 травня, на урочистому закриті виставки, що стало кульмінацією циклу заходів до Всесвітнього дня вишиванки, проведених Науковою бібліотекою НУК ім. адм. Макарова, були присутні поціновувачі культурної спадщини, серед них – Іртищева Інна Олександрівна (проректор з науково-педагогічної роботи та інноваційної діяльності, доктор економічних наук, професор), Бобіна Олег Валерійович (директор Навчально-наукового Гуманітарного інституту, кандидат історичних наук, доцент), Костирко Тамара Миколаївна (директор Наукової бібліотеки, кандидат наук із соціальних комунікацій), Рогов В’ячеслав Георгійович (старший викладач кафедри інтелектуальної цифрової економіки), Гришина Наталія Володимирівна (кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту), Баланенко Олена Георгіївна (старший викладач кафедри обліку та економічного аналізу), Медведєва Вікторія Михайлівна (зав. метод. кабінетом кафедри обліку та екон. аналізу), а також студенти.

В дружній святковій атмосфері Ігор Богданович Марцінковський, кандидат медичних наук, доцент кафедри теоретичних основ олімпійського та професійного спорту розповів присутнім про цікаві факти щодо української вишиванки Миколаївщини.

На закінчення зустрічі Тамара Миколаївна Костирко продекламувала зворушливий вірш Н. Красоткіної «Вдягни свою чудову вишиванку».

Наукова бібліотека щиро дякує Ігорю Богдановичу Марцінковському за ініціативу і активну участь в організації та проведенні заходу, а також за надані унікальні експонати та матеріали.

Етноекскурс «Культура та побут населення України»

«Рослина без коріння всихає, людина без минулого не живе» – під таким гаслом 19 травня співробітники відділу обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права НБ НУК ім. адм. Макарова для студентів першого курсу «Олімпійський та професійний спорт» і «Психологія» провели етноекскурс «Культура та побут населення України». Захід присвячений Всесвітньому дню вишиванки, який відзначається для збереження українських цінностей та їх популяризації.

Слухаючи розповідь завідуючої відділом І. В. Кузнецової, усі присутні поринули в дивовижний світ українського минулого, ознайомилися з основними етапами формування традиційного одягу українців, особливостями вбрання різних куточків України.

Всі бажаючі мали можливість ознайомитися з тематичною книжковою виставкою, документами та світлинами.

Кожна людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, добре знати історію свого народу, його звичаї.

Кузнецова І. В.,
завідуюча відділом обслуговування користувачів
ННГІ та ФМП НБ НУК ім. адм. Макарова

Одягаймо вишиванку – символ родової пам’яті, вірності та любові!

Щороку у третій четвер травня відзначається Всесвітній день вишиванки.
Споконвіку вишиванка для українців була не тільки святковим одягом, але й одним із традиційних оберегів, родинною реліквією. Вона символізує душу українського народу, красу, є спадщиною духовної культури.

Вишиті сорочки для чоловіків, жінок та дітей відрізнялися своєю символікою, для кожного підбирався свій візерунок із певним сакральним значенням. Орнаменти складалися із традиційних символів, знання про які впродовж віків передавалися із покоління в покоління. За допомогою кольорів, ліній, візерунків майстрині створювали неповторну річ на добру долю для себе чи рідної людини.

Вишита сорочка для українців всього світу є символом України – особливо для тих, хто колись покинув рідну землю у пошуках кращої долі. Всесвітній день вишиванки став святом єдності українців, зв’язку поколінь, радості життя і позитивного настрою.

Наші світлини – доказ того, що вишиванка займає почесне місце у гардеробі бібліотечного працівника.

Тож, долучаймося до свята – одягаймо вишиванку!

Презентація експозиції
«Українська вишиванка на Миколаївщині – історія та сучасність»

18 травня у читальному залі відділу обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова відбулася презентація експозиції «Українська вишиванка на Миколаївщині – історія та сучасність». Експозиція організована за ініціативи І. Б. Марцінковського – кандидата медичних наук, доцента кафедри теоретичних основ олімпійського та професійного спорту НУК ім. адм. Макарова.

Під час заходу завідуюча відділом обслуговування користувачів І. В. Кузнецова повідомила присутнім про акцію «Всесвітній день вишиванки», яку у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів і кілька викладачів факультету. Та вже впродовж наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора у всьому світі, а також прихильники України в інших країнах.

І. Б. Марцінковський розповів про ідею та мотиви зібрання колекції документів та світлин вишиванок півдня України, зокрема Миколаївської області. Він цікаво представив документи, світлини, зображення відомих діячів української культури, які публічно їх носили; вишиванки з особистої колекції; розповів про особливості вишитих сорочок у різних регіонах України, які відрізняються технікою та орнаментом; познайомив з історією виникнення свята, традиціями та цікавими фактами про вишиванку.

Доповнювала експозицію тематична виставка літератури з фондів Наукової бібліотеки.

Книжково-ілюстративна виставка
“Ювіляри української та зарубіжної літератури”

2021 рік багатий на пам’ятні дати та ювілеї відомих українських та зарубіжних письменників, які зробили вагомий внесок у розвиток світової літератури.

Протягом року у відділі обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки НУК ім. адм. Макарова демонструється книжково-ілюстративна виставка “Ювіляри української та зарубіжної літератури”. На виставці представлено твори Лесі Українки, Івана Франка, Павла Тичини, Григора Тютюнника, Федора Достоєвського, Миколи Некрасова, Бернарда Шоу, Теодора Драйзера, Генріха Манна, Вальтера Скотта, Стефана Цвейга, Ромена Ролана, Герберта Уелса та інших письменників. Це книги, що йдуть крізь віки; книги, що витримали випробування часом; книги, що роками десятиліттями, століттями несуть свою мудрість людям.

У читачів нашої бібліотеки є чудова можливість знову перечитати або ознайомитися з шедеврами класичної української та зарубіжної літератури. Тож чекаємо на Вас, шановні користувачі!

Будемо вдячні за дотримання санітарних та протиепідемічних заходів.

Альбрехт Н. В.,
бібліотекар І категорії;
відділ обслуговування користувачів НБ
в ННІАЕ НУК ім. адм. Макарова

Онлайн-презентація книги
Рея Бредбері «451° за Фаренгейтом»

З нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права, що відзначалося 23 квітня, співробітники абонементу молодших курсів Машинобудівного навчально-наукового інституту, Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та управління проектами, Факультету екологічної та техногенної безпеки Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова провели для студентів-економістів 3-го курсу онлайн-презентацію книги Рея Бредбері «451° за Фаренгейтом».

Завідуюча сектором Г. В. Костюк розповіла студентам про відомий науково-фантастичний роман письменника, який залишається актуальним та популярним донині. Твір змальовує утопічний світ далекого майбутнього, де книги безжально спалюються разом з будинками їх власників спеціальними загонами пожежників, а зберігання книг вважається страшним злочином і переслідується законом. Інтерактивне телебачення позбавляє людину індивідуальності і навіть здатності мислити.

Філософська антиутопія Рея Бредбері попереджає людство про потенційні загрози, які чекають на суспільство у світі, в якому темп життя все швидший, інформації стає все більше і немає часу розібратися в її цінності та правдивості, в результаті чого її стискають і скорочують, забуваючи про справді важливі речі. Письменник своїм романом змушує читачів поглянути на світ зовсім по-новому, задуматись – що є справді важливим у нашому житті, і, зрештою, оцінити цю невимовну розкіш, яку ми все ще маємо – насолоджуватися читанням книг!

Це була дуже корисна та пізнавальна онлайн-зустріч, яка стала чудовим початком для подальшої взаємодії бібліотеки зі студентами і, сподіваємося, заохотила їх до читання.

Костюк Г. В.,
завідуюча сектором відділу обслуговування користувачів
НБ НУК ім. адмірала Макарова

Нова перемога НУК ім. адм. Макарова в обласному конкурсі «Краща Миколаївська книга»

З 19 по 24 квітня у Миколаєві була проведена в онлайн-форматі визначна культурна подія міста – XIX виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга-2021». Традиційно програма форуму місцевих видавництв була насиченою та різноманітною. Незважаючи на те, що через пандемію COVID-19 виставка вже другий рік поспіль проводиться у віртуальному форматі, онлайн-контент виставки був представлений широким спектром відеопродукції: екскурсіями, оглядами, інтерв’ю з книговидавцями та авторами, буктрейлерами на книги миколаївських авторів, відеопрочитаннями творів тощо. 10 миколаївських видавництв та видавничих центрів, а саме видавці Ірина Гудим, Василь Торубара, Лев Траспов, Павло Шамрай, Віктор Швець, видавництва «Іліон» та «Яслав», видавничі центри МОІППО, НУК ім. адмірала Макарова, ЧНУ ім. П. Могили презентували 113 нових книг.

Національний університет кораблебудування ім. адм. Макарова щороку є активним учасником виставки місцевих видавництв. Видавництво НУК ім. адм. Макарова неодноразово було переможцем конкурсу «Краща Миколаївська книга» у номінації «Краще учбове видання та підручники». Цьогоріч видавництво університету, як постійний партнер виставки, презентувало 19 нових видань, зокрема нову серію підручників та навчальних посібників різноманітної тематики, серед них – видання з морського права, соціології, екології, історії, логістики, фінанси підприємств тощо. Протягом останніх двадцяти років обов’язковий примірник книг, надрукованих у видавництві, надсилається до фондів Центральної бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького. Центральна бібліотека ім. М. Л. Кропивницького висловила вдячність керівництву НУК ім. адм. Макарова та видавництву університету за дружню підтримку і співпрацю.

Одне з найбільш яскравих видань, презентованих на виставці, – книга «Університетська бібліотека: від традиційної до цифрової», присвячена 100-річчю від дня заснування Наукової бібліотеки Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова. Це видання – результат кропіткої дослідницької праці провідних фахівців Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова на чолі з директором Т. М. Костирко. В ньому викладена історія становлення та розвитку книгозбірні впродовж 1920 – 2020 рр., розглядаються питання формування ресурсної бази, розвитку інформаційних технологій, удосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування читачів, інформаційного забезпечення освітньо-виховної та наукової діяльності університету; родзинкою видання стали спогади, відгуки, побажання, фотоматеріали. Книгу адресовано фахівцям бібліотечної справи, історикам, краєзнавцям, студентам та усім, хто цікавиться розвитком освіти та культури Миколаївського регіону.

23 квітня, у Всесвітній день книги та авторського права, було підведено підсумки ХV обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». Цього року на конкурс представлено 67 книг місцевих авторів, виданих протягом 2020 року у 8 миколаївських видавництвах. Комісія з тридцяти незалежних експертів визначила кращі серед представлених видань за такими критеріями, як змістовна глибина, багатство літературно-художніх засобів, професійний рівень, рівень редакційно-видавничої підготовки та якість поліграфічного видання у шести номінаціях: «Краще історико-краєзнавче видання», «Краще учбове видання та підручники», «Краща поетична збірка», «Краще прозове видання», «Краще видання для дітей та юнацтва», «Кращий літературний дебют».

За підсумками експертних оцінювань, у номінації «Краще навчальне видання та підручники» переможцем визнано навчальний посібник «Актуальні питання цивільного захисту», над яким працював колектив авторів – викладачів та науковців кафедри техногенної та цивільної безпеки НУК ім. адм. Макарова: В. А. Дубінін, канд. військ. наук, доцент; В. І. Ізотов, викладач; Л. М. Маркіна, д-р техн. наук, доцент, завідувач кафедри; О. Ю. Савіна, старший викладач; П. В. Штейн, старший викладач, а також В. В. Ляшенко, доцент кафедри ПУА ММІРЛ Відкритого міжнародного університету «Україна». Навчальний посібник побачив світ у видавництві НУК ім. адм. Макарова.

У навчальному посібнику розглянуто загальні положення та принципи здійснення цивільного захисту, порядок класифікації надзвичайних ситуацій. Висвітлено питання єдиної державної системи цивільного захисту та її складових, сили та повноваження, забезпечення цивільного захисту, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій, а також запобігання надзвичайним ситуаціям. У виданні наведено посилання на нормативні документи із цих питань. Посібник призначений для викладачів та студентів вищих навчальних закладів, а також буде корисний для тих, хто хоче поглибити свої знання з основ безпеки життєдіяльності. Вітаємо авторів та видавництво університету із заслуженою перемогою!

Кращим історико-краєзнавчим виданням минулого року стала книга «Николаев в Восточной (Крымской) войне 1853 – 1856 гг.» (автори – Є. І. Горбуров, Л. Л. Левченко, К. В. Бєляєва; видавництво Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Іліон»). До книги увійшло понад 300 документів з фондів Державного архіву Миколаївської області, раніше невідомих громадськості. Вони дають уявлення про події, які протягом Кримської війни відбувалися в нашому місті, географічно близькому до півострова. Це мобілізаційні заходи і зміцнення боєздатності військових підрозділів, встановлення суттєвих обмежень в експортній торгівлі, організація оборони Миколаєва, забезпечення побутових умов для військовиків та їхніх родин, евакуйованих з районів бойових дій тощо. Видання ілюстроване старими світлинами, фотокопіями документів, малюнками і репродукціями картин, сучасними фотографіями миколаївських споруд, які зберігають пам’ять про Кримську війну. Воно стане в пригоді історикам, краєзнавцям, читачам, яких цікавить воєнна історія. До речі, читачі Наукової бібліотеки НУК ім. адмірала Макарова мають можливість ознайомитися з даним виданням у читальному залі відділу обслуговування користувачів у Головному корпусі університету.

У номінації «Найкраще прозове видання» впевнено здобув перемогу роман-трилогія патріарха миколаївської прози Анатолія Андрійовича Малярова «Отакі ми, Господи!» (видавництво «Іліон»).

Найкращим поетичним виданням журі конкурсу оголосило книгу «Пусть Николай Святой его хранит…» Лариси Матвєєвої, яка вийшла у видавництві М. В. Швеця.

У номінації «Краще видання для дітей і юнацтва» більшість експертів віддала свої голоси за книгу І. О. Гарькавої «Народні музичні інструменти». Книга побачила світ у видавництві Василя Торубари.

Найкращим літературним дебютом 2020 року визнано книгу малої прози «Арабески и сны» літературознавиці Олександри Філоненко (видавець – Ірина Гудим). Детальніше про переможців конкурсу можна дізнатися за посиланням: http://niklib.com, https://www.facebook.com/KropyvnytskyiLibrary/

Наукова бібліотека ще раз вітає авторів та видавництво НУК ім. адм. Макарова із заслуженою перемогою!

Наукова бібліотека НУК ім. адм. Макарова
висловлює щиру подяку видавцю Олександру Савчуку

Наукова бібліотека НУК ім. адм. Макарова висловлює щиру подяку видавцю Олександру Савчуку (видавництво @Видавець Олександр Савчук) за подароване видання: Стефан Таранушенко “Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю” та комплект листівок із зображенням храмів.

Книга видана за підтримки Українського культурного фонду у межах програми “Культура плюс”. Звертаємо Вашу увагу, що в кінці кожного розділу розміщено QR-код, скануючи який читач може ознайомитися із 3D-моделями знищених храмів. У книзі зібрано розвідки дослідника Стефана Таранушенка, присвячені п’ятьом утраченим у XX столітті церквам, які є шедеврами української дерев’яної сакральної архітектури.

Видання буде корисне для всіх, хто цікавиться історією сакральної архітектури України. Отримати його можна після скасування карантинно-обмежувальних заходів у відділі обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова.

20-річчя Олімпійської освіти Миколаївщини

22 березня в науковій бібліотеці НУК відбувся святковий захід, присвячений 20-річчю Олімпійської освіти Миколаївщини. Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова – є фундатором Олімпійської освіти Миколаївщини. Вже 20 років ми здійснюємо підготовку фахівців за спеціальністю «олімпійський та професійний спорт». За цей час вищу освіту здобули чимало чемпіонів України, Європи та світу. Серед яких чемпіони Олімпійських ігор – Олександр Абраменко, Ольга Харлан, Олена Хомрова, Сергій Білоущенко. З привітанням виступив ректор НУК – Трушляков Євген Іванович, який поділився планами щодо розвитку спортивної інфраструктури.

За підтримки регіонального відділення Національного олімпійського комітету України в Миколаївській області та Олімпійської академії України відбулось відкриття олімпійського куточку. Виконавчий директор РВ НОК України Кучмій Вадим презентував колекцію олімпійської літератури, яка була передана до наукової бібліотеки НУК, за що йому велика дяка.

До нас завітав почесний гість – старший тренер збірної команди України з фрістайлу – Максим Нескоромний, який у дружній атмосфері розповів про проблеми та перспективи розвитку лижної акробатики в Україні.

Завідуючий кафедрою фізичного виховання та спорту Яцунський Олександр Сергійович поділився секретами успіху спеціальності «Олімпійський та професійний спорт». Завідувачка кафедрою теоретичних основ олімпійського та професійного спорту Кувалдіна Ольга розповіла про перспективи розвитку спеціальності та запросила всіх взяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих вчених «Актуальні проблеми спорту, фізичного виховання, здоров’я людини», яка відбудеться 28-29 жовтня 2021 р у Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова.

Також в рамках заходу відбулось нагородження переможців ХХ всеукраїнського конкурсу «Україна олімпійська».

В номінації «Найкраща циклічна спортивна телепрограма року» перемогу отримала програма «Вулиця спортивна» (ТРК НІС-ТВ, м. Миколаїв).

В номінації «За відданість олімпійському руху» – Анатолій Білоножко.
В номінації «Найкраща громадсько-політична газета року» (відділ спорту) – видання «Николаевские новости».

Вітаємо переможців конкурсу, та висловлюємо їм величезну подяку за висвітлення спортивних подій нашого сонячного міста.

Семінар «Цифрові навички з пошуку інформації»

15 березня в рамках Європейського тижня цифрової грамотності (рекомендоване проведення 1 березня – 16 квітня 2021 року) пройшов семінар «Цифрові навички з пошуку інформації» для студентів четвертого курсу спеціальності 122 «Комп’ютерні науки» (рівень «Бакалавр») Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та управління проектами. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.

Реалії сьогодення вимагають від нас опанування та активного використання новітніх інформаційних технологій. Підвищення цифрової грамотності студентів – це зовсім не новомодна тенденція, а життєво необхідний освітній процес, який буде тривати і в майбутньому.

Якщо ще кілька років тому потреба у цифрових навичках була хоч і необхідною, проте були альтернативи, то зараз, в умовах дистанційного навчання, саме час активно зайнятися самоосвітою та цифровою грамотністю.

Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва Springer Nature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.

Крім ресурсів за національною передплатою в НУК ім. адм. Макарова завдяки участі в асоціації «Інформатіо-консорціум» протягом березня-квітня 2021 р. триває тестовий доступ до повнотекстової бази даних EBSCO Central & Eastern European Academic Source, яка включає близько 2000 журналів, більшість з яких є реферованими (за тематикою це багатодисциплінарна тематична колекція (повні тексти 60 мовами країн Європи), включаючи бізнес, економіку, історію, STEM (наука, техніка, медицина) та право).

Також учасники семінару ознайомилися з пошуком юридичних повнотекстових ресурсів в HeinOnline International Core. На платформі HeinOnline доступні такі бази даних, як Law Journal Library, World Treaty Library, English Reports Full Reprint (1220 – 1867), Women and the Law, Case Law, Revised Statutes of Canada, World Constitutions Illustrated та ін.

З метою визначення організаційно-методичних засад підготовки та захисту випускних робіт студенти детально розглянули Положення «Про випускну кваліфікаційну роботу у Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова». А для недопущення випадків плагіату у випускних роботах, студентів було детально ознайомлено з порядком перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням ліцензованих програмних продуктів і попереджено про особливу уважність при опрацюванні матеріалів досліджень та застосування програмних засобів для встановлення доброчесності у своїх кваліфікаційних роботах.

Семінар був дуже інформативним і корисним. Учасники семінару отримали практичні рекомендації і відповіді на питання, що стосуються доступу і пошуку інформації в наукових і наукометричних БД, а також з деяких питань академічної культури і доброчесності.

Нагадуємо, що з питань консультацій чи проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу просимо звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Година історії
«Музей суднобудування і флоту – візитна картка
м. Миколаєва»

2 березня, рівно 205 років тому віцеадмірал О. С. Грейг був призначений головним командиром Чорноморського флоту і військовим губернатором Миколаєва та Севастополя (у 1816 р.).

До цієї дати в читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки в Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки (ННІАЕ) НУК ім. адм. Макарова було проведено годину історії «Музей суднобудування і флоту – візитна картка м. Миколаєва».

Миколаївський музей суднобудування та флоту – єдиний музей такого профілю в Україні.

До участі в заході були запрошені наукові співробітники музею Л. П. Шинкаренко та А. А. Толстопятова, вони підготували презентацію, на якій були представлені документи, матеріали та експонати з фонду музею. Показ супроводжувався розповіддю співробітника музею про виставкові зали, цікаві факти, пов’язані з історією міста та суднобудування.

В музеї розміщено близько 4 тис. експонатів, у фондах зберігається понад 14 тис. музейних предметів. Експозиція музею відображає історію створення Чорноморського флоту, тісно пов’язану з історією Миколаєва, знайомить відвідувачів з кораблями миколаївської побудови, з біографіями історичних осіб, які брали участь у створенні і розвитку флоту та міста, з досягненнями сучасних миколаївських корабелів.

Співробітниками бібліотеки була організована книжкова виставка літератури з історії суднобудування та флоту нашого краю з фондів відділу обслуговування та музею.

Олейниченко В. М.,
завідуюча відділом обслуговування НБ
в ННІАЕ НУК ім. адм. Макарова

Книжково-ілюстративна виставка «Леся Українка: погляд із ХХІ століття»

Шановні друзі!
Продовжуємо публікації до ювілею геніальної Лесі Українки.
В читальному залі відділу обслуговування користувачів в Машинобудівному навчально-науковому інституті експонується книжково-ілюстративної виставка «Леся Українка: погляд із ХХІ століття». Пропонуємо вашій увазі відеоогляд представленої виставки

Наукова бібліотека до 150-річчя з дня народження Лесі Українки

З нагоди 150-річчя з дня народження Лесі Українки у читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки в Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки експонується виставка, що знайомить відвідувачів зі сторінками життя і творчості славетної поетеси. На виставці представлено її поезію, драматичні твори, прозу з фонду відділу. Користувачі мають змогу ознайомитись з біографією письменниці, а також почитати вислови відомих людей про неї. Запрошуємо до перегляду!

Дубовик О. С.,
провідний бібліотекар відділу обслуговування користувачів
НБ НУК ім. адм. Макарова в ННІАЕ

Літературний екскурс «Душі людської глибина»

22 лютого в читальному залі Головного корпусу НУК ім. адм. Макарова був проведений літературний екскурс “Душі людської глибина”, присвячений 150-річчю від дня народження видатної української письменниці та громадської діячки Лесі Українки. На заході були присутні студенти групи 1561, які навчаються за спеціальністю «Журналістика» та співробітники книгозбірні.

Завідуюча відділом обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова І.В. Кузнецова, розповіла не тільки про творчість однієї з центральних постатей національної культури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка, а й про звичайну жінку Ларису Косач.

Бібліотекар І категорії С.Ю. Гординець ознайомила присутніх із творами письменниці, які зберігаються у фонді відділу.

На завершені заходу усі бажаючі мали можливість продекламувати улюблені вірші поетеси та перевірити свої знання, відповівши на запитання вікторини про життя та творчість письменниці.

Ми переконані, що Леся Українка для нас – це берегиня, вчитель і добрий наставник. Тому дуже важко переоцінити роль і значення її творчості в українській літературі.

Гординець С.Ю.,
бібліотекар І кат. НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий семінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»
для студентів-екологів

17 лютого в Електронному читальному залі пройшов базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів 3 і 4 курсів спеціальності «Екологія» (рівень «бакалавр») Факультету екологічної та техногенної безпеки. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.

Під час семінару було порушено такі важливі питання, як: правила академічної доброчесності у НУК ім. адм. Макарова, висвітлені у «Положенні про академічну доброчесність у Національному університеті кораблебудування імені адм. Макарова» (2019 р.), «Положенні про запобігання та виявлення академічного плагіату в освітній та науково-дослідній роботі учасників освітнього процесу та науковців Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова» (2019 р.), а також у «Порядку здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів»; можливості перевірки на наявність плагіату наукових текстів здобувачів вищої освіти.

Академічна доброчесність – це основа якості освіти, тому Т. Д. Корольова розповіла учасникам семінару про важливість та актуальність академічної доброчесності, а також про Проєкт сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP), який створено Міністерством освіти і науки України за підтримки Посольства США в Україні. З метою недопущення випадків плагіату, студентів було детально ознайомлено з порядком перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням ліцензованих програмних продуктів і попереджено про особливу уважність при опрацюванні матеріалів, досліджень та застосування програмних засобів для встановлення доброчесності у своїх кваліфікаційних роботах.

Присутні на конкретних прикладах побачили роботу безкоштовних платформ, на базі яких можна здійснювати перевірку наукових робіт самостійно.

Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва SpringerNature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.

Загалом семінар був дуже інформативним і корисним. Учасники семінару отримали практичні рекомендації і відповіді на питання, що стосуються академічної доброчесності взагалі і окремих її аспектів зокрема.

Нагадуємо, що з питань консультацій чи проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу просимо звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий cемінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»
для студентів-менеджерів

11 лютого відбувся базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів спеціальності «Менеджмент» (рівень «Бакалавр» і «Молодший бакалавр») Факультету економіки моря. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.
З прийняттям у 2017 році нового Закону України «Про освіту», «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті кораблебудування ім. адм. Макарова» (2019 р.), «Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в освітній та науково-дослідній роботі учасників освітнього процесу та науковців Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова» (2019 р.), а також «Порядку здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів» постає надзвичайно актуальним питання академічної доброчесності як обов’язкової умови довіри до результатів навчання та наукових досягнень. Тому й не дивно, що у багатьох студентів виникає низка запитань стосовно законотворчих і морально-етичних засад у вищій школі.
Учасникам семінару було надано базову інформацію про основи академічної доброчесності студентів, ознайомлено їх із основними документами і правилами перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості з використанням ліцензованих програмних продуктів, крім того, вони мали можливість на конкретних прикладах побачити роботу безкоштовних платформ, на базі яких можна здійснювати перевірку наукових робіт самостійно.
Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва Springer Nature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.
Семінар пройшов змістовно, у діловій та активній атмосфері, а його учасники мали можливість розширити свої знання і навички. З огляду на великий обсяг інформації, співробітники бібліотеки рекомендували присутнім звертатись до них за роз’ясненнями та консультаціями.
Нагадуємо, що з питань консультацій та проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу потрібно звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий семінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»

8 лютого відбувся базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів 4 курсу спеціальності «Телекомунікації та радіотехніка» Навчально-наукового Інституту автоматики та електротехніки. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.
Учасникам семінару було надано базову інформацію про основи академічної доброчесності студентів та ознайомлено їх з основними документами і правилами перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням як ліцензованих, так і безкоштовних програмних продуктів.
Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва Springer Nature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.
Наприкінці семінару відбулося обговорення розглянутих питань. Дуже приємно, що усі присутні студенти виявилися небайдужими до проблеми дотримання принципів академічної доброчесності у навчанні.
З питань консультацій чи проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу запрошуємо звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова