Година історії
«Музей суднобудування і флоту – візитна картка
м. Миколаєва»

2 березня, рівно 205 років тому віцеадмірал О. С. Грейг був призначений головним командиром Чорноморського флоту і військовим губернатором Миколаєва та Севастополя (у 1816 р.).

До цієї дати в читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки в Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки (ННІАЕ) НУК ім. адм. Макарова було проведено годину історії «Музей суднобудування і флоту – візитна картка м. Миколаєва».

Миколаївський музей суднобудування та флоту – єдиний музей такого профілю в Україні.

До участі в заході були запрошені наукові співробітники музею Л. П. Шинкаренко та А. А. Толстопятова, вони підготували презентацію, на якій були представлені документи, матеріали та експонати з фонду музею. Показ супроводжувався розповіддю співробітника музею про виставкові зали, цікаві факти, пов’язані з історією міста та суднобудування.

В музеї розміщено близько 4 тис. експонатів, у фондах зберігається понад 14 тис. музейних предметів. Експозиція музею відображає історію створення Чорноморського флоту, тісно пов’язану з історією Миколаєва, знайомить відвідувачів з кораблями миколаївської побудови, з біографіями історичних осіб, які брали участь у створенні і розвитку флоту та міста, з досягненнями сучасних миколаївських корабелів.

Співробітниками бібліотеки була організована книжкова виставка літератури з історії суднобудування та флоту нашого краю з фондів відділу обслуговування та музею.

Олейниченко В. М.,
завідуюча відділом обслуговування НБ
в ННІАЕ НУК ім. адм. Макарова

Книжково-ілюстративна виставка «Леся Українка: погляд із ХХІ століття»

Шановні друзі!
Продовжуємо публікації до ювілею геніальної Лесі Українки.
В читальному залі відділу обслуговування користувачів в Машинобудівному навчально-науковому інституті експонується книжково-ілюстративної виставка «Леся Українка: погляд із ХХІ століття». Пропонуємо вашій увазі відеоогляд представленої виставки

Наукова бібліотека до 150-річчя з дня народження Лесі Українки

З нагоди 150-річчя з дня народження Лесі Українки у читальному залі відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки в Навчально-науковому інституті автоматики та електротехніки експонується виставка, що знайомить відвідувачів зі сторінками життя і творчості славетної поетеси. На виставці представлено її поезію, драматичні твори, прозу з фонду відділу. Користувачі мають змогу ознайомитись з біографією письменниці, а також почитати вислови відомих людей про неї. Запрошуємо до перегляду!

Дубовик О. С.,
провідний бібліотекар відділу обслуговування користувачів
НБ НУК ім. адм. Макарова в ННІАЕ

Літературний екскурс «Душі людської глибина»

22 лютого в читальному залі Головного корпусу НУК ім. адм. Макарова був проведений літературний екскурс “Душі людської глибина”, присвячений 150-річчю від дня народження видатної української письменниці та громадської діячки Лесі Українки. На заході були присутні студенти групи 1561, які навчаються за спеціальністю «Журналістика» та співробітники книгозбірні.

Завідуюча відділом обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК ім. адм. Макарова І.В. Кузнецова, розповіла не тільки про творчість однієї з центральних постатей національної культури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка, а й про звичайну жінку Ларису Косач.

Бібліотекар І категорії С.Ю. Гординець ознайомила присутніх із творами письменниці, які зберігаються у фонді відділу.

На завершені заходу усі бажаючі мали можливість продекламувати улюблені вірші поетеси та перевірити свої знання, відповівши на запитання вікторини про життя та творчість письменниці.

Ми переконані, що Леся Українка для нас – це берегиня, вчитель і добрий наставник. Тому дуже важко переоцінити роль і значення її творчості в українській літературі.

Гординець С.Ю.,
бібліотекар І кат. НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий семінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»
для студентів-екологів

17 лютого в Електронному читальному залі пройшов базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів 3 і 4 курсів спеціальності «Екологія» (рівень «бакалавр») Факультету екологічної та техногенної безпеки. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.

Під час семінару було порушено такі важливі питання, як: правила академічної доброчесності у НУК ім. адм. Макарова, висвітлені у «Положенні про академічну доброчесність у Національному університеті кораблебудування імені адм. Макарова» (2019 р.), «Положенні про запобігання та виявлення академічного плагіату в освітній та науково-дослідній роботі учасників освітнього процесу та науковців Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова» (2019 р.), а також у «Порядку здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів»; можливості перевірки на наявність плагіату наукових текстів здобувачів вищої освіти.

Академічна доброчесність – це основа якості освіти, тому Т. Д. Корольова розповіла учасникам семінару про важливість та актуальність академічної доброчесності, а також про Проєкт сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP), який створено Міністерством освіти і науки України за підтримки Посольства США в Україні. З метою недопущення випадків плагіату, студентів було детально ознайомлено з порядком перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням ліцензованих програмних продуктів і попереджено про особливу уважність при опрацюванні матеріалів, досліджень та застосування програмних засобів для встановлення доброчесності у своїх кваліфікаційних роботах.

Присутні на конкретних прикладах побачили роботу безкоштовних платформ, на базі яких можна здійснювати перевірку наукових робіт самостійно.

Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва SpringerNature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.

Загалом семінар був дуже інформативним і корисним. Учасники семінару отримали практичні рекомендації і відповіді на питання, що стосуються академічної доброчесності взагалі і окремих її аспектів зокрема.

Нагадуємо, що з питань консультацій чи проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу просимо звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий cемінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»
для студентів-менеджерів

11 лютого відбувся базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів спеціальності «Менеджмент» (рівень «Бакалавр» і «Молодший бакалавр») Факультету економіки моря. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.
З прийняттям у 2017 році нового Закону України «Про освіту», «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті кораблебудування ім. адм. Макарова» (2019 р.), «Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в освітній та науково-дослідній роботі учасників освітнього процесу та науковців Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова» (2019 р.), а також «Порядку здійснення заходів з перевірки робіт на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням програмно-технічних засобів» постає надзвичайно актуальним питання академічної доброчесності як обов’язкової умови довіри до результатів навчання та наукових досягнень. Тому й не дивно, що у багатьох студентів виникає низка запитань стосовно законотворчих і морально-етичних засад у вищій школі.
Учасникам семінару було надано базову інформацію про основи академічної доброчесності студентів, ознайомлено їх із основними документами і правилами перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості з використанням ліцензованих програмних продуктів, крім того, вони мали можливість на конкретних прикладах побачити роботу безкоштовних платформ, на базі яких можна здійснювати перевірку наукових робіт самостійно.
Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва Springer Nature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.
Семінар пройшов змістовно, у діловій та активній атмосфері, а його учасники мали можливість розширити свої знання і навички. З огляду на великий обсяг інформації, співробітники бібліотеки рекомендували присутнім звертатись до них за роз’ясненнями та консультаціями.
Нагадуємо, що з питань консультацій та проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу потрібно звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова

Базовий семінар
«Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти»

8 лютого відбувся базовий семінар «Академічна доброчесність та електронні ресурси для науки і освіти» для студентів 4 курсу спеціальності «Телекомунікації та радіотехніка» Навчально-наукового Інституту автоматики та електротехніки. Модератор семінару – завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова Т. Д. Корольова.
Учасникам семінару було надано базову інформацію про основи академічної доброчесності студентів та ознайомлено їх з основними документами і правилами перевірки кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ступеня «бакалавр» на наявність текстових збігів/ідентичності/схожості із використанням як ліцензованих, так і безкоштовних програмних продуктів.
Також Т. Д. Корольова детально розповіла про ключові характеристики та особливості пошуку інформації в електронних колекціях та базах даних провідних видавництв світу, користування якими здійснюється в НУК ім. адм. Макарова завдяки національній передплаті. Це, насамперед, наукометричні БД Scopus і Web of Science, повнотекстова колекція книг (2017 р.) відомого видавництва Springer Nature, а також повнотекстова БД ScienceDirect компанії Elsevier, основу яких становлять якісні рецензовані наукові журнали та книги від авторитетних світових постачальників наукової інформації.
Наприкінці семінару відбулося обговорення розглянутих питань. Дуже приємно, що усі присутні студенти виявилися небайдужими до проблеми дотримання принципів академічної доброчесності у навчанні.
З питань консультацій чи проведення семінарів і тренінгів щодо академічної доброчесності студентів, електронних колекцій наукової періодики та баз даних провідних видавництв світу запрошуємо звертатися до Електронного читального залу (ауд. 547) та Інформаційно-бібліографічного відділу НБ НУК ім. адм. Макарова (ауд. 651).

Корольова Т. Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК ім. адм. Макарова