2018

Профорієнтаційний квест «Капітан своєї долі»

23 квітня в НУК імені адмірала Макарова відбувся профорієнтаційний квест «Капітан своєї долі». Організаторами цього оригінального заходу були: завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Катерина Георгіївна Трибулькевич та викладач цієї ж кафедри Анастасія Валеріївна Ткаченко. Під час інтелектуальної гри майбутні абітурієнти – учні Миколаївського морського ліцею імені професора М. Александрова, Миколаївського юридичного ліцею, ЗОШ № 24 та №57 мали можливість дізнатися більше про історію нашого міста та університету.

Старшокласники виконували цікаві завдання, шукали оригінальні рішення, виявляючи спритність та кмітливість.

Заключний етап квесту відбувся в стінах відділу обслуговування Наукової бібліотеки у Навчально-науковому гуманітарному інституті (ННГІ).

Учасники зустрілися з представниками університету, які розповіли про спеціальності нашого вишу та отримали рекламні буклети.

Фахівці бібліотеки підготували виставку «Шлях до професії», на якій були представлені підручники та інші видання зі всіх спеціальностей ННГІ. Також, присутні переглянули слайди, на яких студенти університету не тільки навчаються, а й приймають активну участь у різних культурно-просвітницьких заходах бібліотеки.

На завершення зустрічі, директор ННГІ, кандидат історичних наук, доцент Олег Валерійович Бобіна вручив грамоти переможцям та подякував організаторам за цікаву роботу. Всі учасники заходу отримали великий заряд бадьорості та гарного настрою.

Кузнецова І.В.,
зав. відділом обслуговування НБ у ННГІ НУК

Науково-практична студентська конференція
«Актуальні проблеми спорту, фізичного виховання та здоров’я людини»

16–17 квітня в НУК імені адмірала Макарова відбулась III Регіональна науково-практична студентська конференція «Актуальні проблеми спорту, фізичного виховання та здоров’я людини».

Відкрив конференцію проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності, кандидат технічних наук, професор НУК імені адмірала Макарова Є. І. Трушляков. Він розкрив перспективи розвитку молодіжного спорту в університеті та відмітив, що студенти НУК є не тільки учасниками, а й переможцями Олімпійських ігор та багатьох міжнародних змагань.

На конференції також був присутній призер Паралімпіади у Ріо-де-Жанейро, студент нашого університету Богдан Гриненко, який популяризацію плавання визначив для себе як одне з головних завдань. «Саме заняття спортом допомогло мені і багатьом іншим вберегтися від життєвого негативу, досягти намічених цілей», – сказав паралімпійський чемпіон.

До цієї події співробітники відділу обслуговування користувачів у Навчально-науковому гуманітарному інституті НБ НУК підготували та представили цикл тематичних виставок. Зокрема, виставка-інсталяція «Наука. Методика. Спорт» познайомила учасників конференції з підручниками, навчальними посібниками та науковими статтями викладачів кафедр: теоретичних основ олімпійського та професійного спорту, фізичного виховання та спорту, опублікованих у «Гуманітарному віснику НУК» та у «Слобожанському науково-спортивному віснику». На тематичних виставках «Фізична культура – соціальне явище», «Здоров’я людини – багатство країни» були представлені видання, присвячені основним напрямкам роботи конференції. А саме: питанням контролю фізичної підготовки та успішності фізичного виховання, мотивації навчальної та фізкультурно-оздоровчої діяльності, проблемам здорового способу життя в сучасних умовах та інш.

Сподіваємось, що надана інформація сприятиме подальшій науково-методичній роботі викладачів та успішному навчанню студентів.

Кузнецова І.В.,
завідуюча відділом обслуговування НБ у ННГІ НУК

День кафедри турбін у бібліотеці

11–13 квітня у читальному залі Наукової бібліотеки (НБ) у Машинобудівному навчально-науковому інституті (МННІ) Національного університету кораблебудування (НУК) імені адмірала Макарова відбувся День кафедри турбін.

Метою комплексного заходу було покращення якості інформаційного обслуговування учасників освітнього процесу, підвищення поінформованості викладачів щодо книгозабезпечення профільних дисциплін.

Учасниками Дня кафедри стали: директор МННІ, доктор технічних наук, професор С. І. Сербін, завідувач кафедри турбін, кандидат технічних наук, доцент В. М. Патлайчук, кандидат технічних наук, доцент кафедри судових та стаціонарних енергетичних установок І. О. Ратушняк, науковий співробітник, кандидат технічних наук А. В. Козловський, студенти кафедри турбін та фахівці відділу обслуговування НБ в МННІ НУК.

Захід відкрив завідувач кафедри турбін, кандидат технічних наук, доцент В. М. Патлайчук. Він розповів про історію організації кафедри турбін, яка тісно пов’язана з розвитком газотурбобудівної промисловості на півдні України, та наукову діяльність її співробітників.

Під час спілкування викладачів і фахівців бібліотеки активно обговорювалась проблема поповнення бібліотечного фонду літературою на актуальні теми. Особлива увага була зосереджена на необхідності використання та додаткового комплектування електронними навчальними і навчально-методичними матеріалами. Також, працівники НБ представили весь комплекс інформаційно-пошукових можливостей, ресурсів та послуг книгозбірні як для викладачів, так і для студентів.

У рамках заходу фахівці бібліотеки підготували експозицію книжково-інформаційної виставки наукової та навчальної літератури, періодичних фахових видань з фонду Наукової бібліотеки, які відображають сучасні дослідження з пріоритетних напрямків науки і техніки, наукову та інноваційну діяльність знаних вчених та молодих науковців.

Колектив кафедри привітав наукового співробітника, кандидата технічних наук Артема Козловського з нагородженням премією Президента України для молодих вчених за участь у роботі «Підвищення паливної ефективності та екологічності газотурбінних і газопоршневих двигунів застосуванням плазмохімічних та термосорбційних технологій ».

Усі учасники заходу зазначили, що така зустріч є цікавою і корисною для посилення взаємодії «кафедра – бібліотека», надає можливість корегувати роботу бібліотеки відповідно до потреб та запитів учасників освітнього процесу та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

Глушко Г. Г.,
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК

Подарувати книгу бібліотеці – продовжити її життя!

Вже не перший рік у Науковій бібліотеці НУК проводиться благодійна акція «Подаруй бібліотеці книгу!». Науковці, викладачі, студенти, співробітники університету безкорисно передають до бібліотеки свої книжкові зібрання, колекції, окремі видання. Благородні вчинки цих людей викликають почуття глибокої поваги, адже вони володіють чудовою якістю: вони вміють віддавати, дарувати. З почуттям поваги до всіх, хто долучився до цієї благородної справи співробітники Наукової бібліотеки НУК створили віртуальну виставку «Добра справа від щирого серця», яку можна переглянути на сайті НБ НУК, у розділі «Електронні ресурси».

Напередодні 2018 року Наукова бібліотека з вдячністю прийняла в дар від сім’ї Рижкових велику колекцію книг та електронних видань. Колекція збиралась
С. С. Рижковим, ректором НУК, який, нажаль, передчасно пішов з життя. В її основі – понад 600 примірників книг та 23 примірника електронних видань технічного спрямування. Цінним є те, що серед загальної кількості подарованих книг є унікальні видання, більшість з них – мають дарчі написи. Крім того, до складу колекції увійшли рідкісні довідкові видання – енциклопедії, словники, атласи.

Отримати в дар такі видання для Наукової бібліотеки означає мати можливість підвищити рівень задоволення інформаційних потреб користувачів.

Німецький філософ Ф. Бекон писав: «Книги – кораблі думки, що подорожують по хвилях часу, і обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління». Подарунок від сім’ї Рижкових – тому підтвердження.

Від імені колективу Наукової бібліотеки та користувачів висловлюємо щиру подяку сім’ї Рижкових за значний внесок у розвиток інформаційних ресурсів книгозбірні. Безперечно, подаровані видання займуть гідне місце у фонді Наукової бібліотеки, сприятимуть кращій теоретичній та практичній підготовці викладачів та студентів університету.

Доброчинна акція «Подаруй книгу бібліотеці!» продовжується, тож запрошуємо університетську спільноту долучатись до неї! Сподіваємось на співпрацю!

Костирко Т. М.,
директор Наукової бібліотеки
НУК імені адмірала Макарова,
кандидат наук із соціальних комунікацій


День інформації
«Cучасні технології машинобудування»

27–29 березня працівники відділу обслуговування користувачів Наукової бібліотеки у Машинобудівному навчально-науковому інституті НУК імені адмірала Макарова організували у читальному залі відділу День інформації за темою: «Cучасні технології машинобудування» (кафедра інженерної механіки та технології машинобудування (ІМ та ТМ)). Мета заходу – ознайомити викладачів, аспірантів та студентів університету з новинками друкованих та періодичних видань за темою Дня інформації, надати можливість безпосередньо ознайомитися з виданнями.

До уваги користувачів було представлено огляд нових надходжень та виставку фахових періодичних і друкованих видань, що надійшли до фонду бібліотеки.

На експозиції було представлено понад 50 джерел інформації: журнали; статті вчених кафедри ІМ та ТМ, що публікуються у збірниках матеріалів науково-технічних конференцій та висвітлюють новини у світі науки; нові друковані та електронні видання викладачів і науковців кафедри з питань машинобудування; навчально-методичні видання МОН України тощо. Після перегляду відвідувачі мали можливість замовити представлені документи для подальшої роботи в читальному залі.

Перелік видань, що були надані для ознайомлення та опрацювання під час Дня інформації, можна переглянути на сайті Наукової бібліотеки НУК у розділі «Книжкові новинки» (підрозділ «Нові надходження») за адресою: http://lib.nuos.edu.ua/uk/нові-надходження

Отримати видання для роботи можна в читальному залі відділу (Старий корпус, вул. Кузнецька, 5, ауд. 56).

Глушко Г. Г.,
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК


Iнформаційна година
«Видатний вчений-суднобудівник»

28 березня співробітниками абонементу молодших курсів Машинобудівного навчально-наукового інституту, Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та управління проектами Наукової бібліотеки НУК була проведена інформаційна година за темою: «Видатний вчений-суднобудівник», присвячена 120-річчю з дня народження відомого українського вченого у галузі гідромеханіки і теорії корабля Георгія Євстафійовича Павленка.

У вступному слові завідуюча сектором Г. В. Костюк нагадала студентам про важливу дату в історії рідного міста – 28 березня 1944 року Миколаїв був звільнений від фашистських загарбників. У цей день ми віддаємо данину пам'яті визволителям рідної землі, які поклали своє життя за наше майбутнє.

З короткою біографією вченого студентів другого курсу Кораблебудівного навчально-наукового інституту ознайомила бібліотекар 1 категорії Л. Б. Афанасьєва.

Напрямки досліджень науковця зосереджувались у сфері гідромеханіки суден, швидкості комерційних суден, їх вантажопідйомності. Також вчений займався проблемами автоматизації судноводіння. При цьому, майже 30 років поєднував викладацьку діяльність у вищих навчальних закладах.

У рамках інформаційної години на кафедрі гідромеханіки та гідротехнічного будівництва НУК імені адмірала Макарова була представлена книжково-ілюстративна виставка за темою заходу, до складу якої увійшли наукові та навчальні видання вченого-суднобудівника.

Наукова спадщина Г. Є. Павленка велика і різноманітна, вона становить понад 250 робіт, присвячених проблемам теорії корабля та гідромеханіки. Більша частина їх надрукована протягом 45 років. У фонді Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова є раритетні видання 1931–1935 рр. За його підручниками вже навчаються кілька поколінь майбутніх суднобудівників, а багато його колишніх учнів стали відомими діячами науки і техніки.

Цікавим інформаційним доповненням стала розповідь Ю. М. Короля, доцента, професора НУК імені адмірала Макарова, кандидата технічних наук про видатного вченого.

На заході студенти отримали змістовну та пізнавальну інформацію, корисну для студентів – майбутніх фахівців кораблебудівної галузі.

Афанасьєва Л. Б.,
бібліотекар 1 категорії НБ НУК


Поезія – краса життя земного

Поезія – це струни відчуттів,
Це музика Вселенської любові,
Поезія – це скарб усіх віків,
Це діамант величиною в слово!
Ігор Федчишин

У житті все починається з чогось: річечка із струмочка, дерево із коріння. Так і поезія входить у наше життя з дитинства і залишається з нами до кінця. Кожний знаходить у ній щось своє, близьке і зрозуміле. Духовно бідною залишається та людина, якій байдуже поетичне слово.

Щоб привернути увагу суспільства до поезії як до джерела відповідей на багато питань людства, як до мистецтва, повністю відкритого людям, на 30-ій сесії ЮНЕСКО у 1999 році було прийнято рішення: 21 березня кожного року відзначати Всесвітній день поезії.

З цієї нагоди співробітники відділу обслуговування Наукової бібліотеки в НН ІАЕ НУК підготували книжково-ілюстративну виставку “Поетична Миколаївщина” та перегляд “У поезії завжди є крила!”. Представлена література знайомить відвідувачів із ліричними творами миколаївських поетів, які вражають своєю романтичною схвильованістю та щедрістю почуттів, тонкою, проникливою лірикою.

Тож запрошуємо всіх бажаючих переглянути експозиції та поринути у чарівний світ Поезії.

Олейниченко В.М.,
завідуюча відділом обслуговування НБ у НН ІАЕ НУК


Кінотренінг «І жили вони довго й щасливо»

6 березня у відділі обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК І. В. Коростильовою, викладачем кафедри соціально-гуманітарних дисциплін НУК імені адмірала Макарова, сертифікованою ведучою кінотренінгових програм, членом Української асоціації танцювально-рухової психотерапії, був проведений кінотренінг «І жили вони довго й щасливо».

Тема тренінгу була обрана не випадково, адже взаємовідносини між чоловіком та жінкою мають величезне значення у подружньому житті. Метою заходу було – сформувати позитивну мотивацію на подолання можливих конфліктних ситуацій. Особливо важливий момент кінотерапії – це можливість провести аналіз сімейних стосунків через третю особу, якою стає герой кінострічки.

Тренінг виявився актуальним для учасників. Прозвучало безліч запитань, на які присутні отримали вичерпні відповіді. А герої фільмів стали ніби живими учасниками дискусій. Кінотренінг пройшов цікаво, активно та пізнавально.

Кузнецова І.В.,
зав. відділом обслуговування НН ГІ та ФМП НБ НУК

З книгою до спортивних рекордів

Нещодавно відділ обслуговування користувачів Навчально-наукового гуманітарного інституту та Факультету морського права Наукової бібліотеки НУК разом із Ганною Костянтинівною Тарасовою, викладачем кафедри «Теоретичних основ олімпійського та професійного спорту» і студентами груп 2541, 2542 провели День інформації, представлений у формі квесту «Час у бібліотеці, або куди поділася стаття».

Метою інтелектуально-розважальної гри було відшукати потрібну статтю у періодичних виданнях. Шифри і коди були скрізь: у книгах, каталогах, на стелажах, у книгосховищах. Виконуючи різноманітні завдання, студенти ще більше дізналися про нашу книгозбірню, про її можливості, фонди, а також закріпили набуті знання з основ бібліотечно-бібліографічної грамотності.

Переможцем квесту став студент Павло Ковпак, який швидше за інших виконав поставлене завдання.

Емоційно, цікаво та весело студенти провели свій час у бібліотеці. Вони проявили нестандартне мислення, кмітливість, інтуїцію та ерудованість.

Карташова К.І.,
бібліотекар І кат. НБ ГІ НУК


Зустріч, присвячена пам’яті І. І. Носенка та Ю. І. Носенка

28 лютого у читальному залі Машинобудівного навчально-наукового інституту НУК було проведено інформаційну годину за темою: «Видатні постаті МКІ – НУК. І. І. Носенко та Ю. І. Носенко – батько та син: різні долі», присвячену 115-річчю від дня народження І. І. Носенка та 90-річчю від дня народження Ю. І. Носенка.

У вступному слові завідуюча відділом обслуговування користувачів НБ у МННІ НУК Г. Г. Глушко розповіла про цікаві факти з історії Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

До уваги учасників заходу була представлена книжково-ілюстративна виставка: «Доля видатних кораблебудівників – випускників МКІ – НУК». Доповнила виставку художньо-оформлена портретна стела на честь Івана Ісидоровича Носенка.

В інформаційному огляді «Легендарні імена Миколаївщини» були розкриті матеріали про життя І. І. Носенка та його значний внесок у розгортання і налагодження роботи евакуйованих підприємств з випуску оборонної продукції.

Під час зустрічі, кандидат технічних наук, професор кафедри двигунів внутрішнього згоряння В. С. Наливайко познайомив присутніх з маловідомими історичними фактами та поділився своїми думками про долі батька та сина.

На завершення заходу студентам, викладачам, співробітникам вишу було продемонстровано фільм: «Справа № Іван та Юрій Носенко».

Кулагіна А. В.,
бібліотекар I категорії
відділу обслуговування користувачів
НБ НУК у МННІ

Історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування»

21 лютого в Електронному читальному залі НБ НУК для студентів третього курсу Факультету економіки моря відбувся захоплюючий захід – історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування (1788–2018 рр.)».

Під час заходу cтуденти ознайомились з цікавими фактами та легендарними сторінками історії міста Миколаєва. Значну частину історичної мандрівки було присвячено розкриттю діяльності миколаївських суднобудівних підприємств, починаючи з першої верфі «Миколаївське Адміралтейство», закладеної в гирлі річки Інгул у 1788 році. Також, учасники дізналися про історію створення таких миколаївських суднобудівних підприємств та компаній: «Наваль», «Руссуд», «Суднобудівний завод ім. 61 комунара», «Чорноморський суднобудівний завод», «Океан», ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування», «Нібулон». Присутніх особливо зацікавила історія та доля кораблів і суден, які було побудовано в Миколаєві.

Також, студенти переглянули фільм «Фрегат Святий Миколай» Євгена Уманова, який розповідає про перший військовий корабель – 44-гарматний фрегат «Святий Миколай», побудований на Інгульській верфі.

До уваги присутніх також було запропоновано експозицію книг з історії суднобудування, міста Миколаєва та МКІ-УДМТУ-НУК.

Корольова Т.Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК

Наукова бібліотека – до ювілею Олексія Павловича Попова

У рамках відзначення ювілейних дат відомих вчених Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, працівники Наукової бібліотеки презентують експозиції книжково-ілюстративних виставок, що розкривають наукові здобутки, інтелектуальні розробки та власні напрацювання науковців вишу.

19 лютого відділ обслуговування користувачів у Машинобудівному навчально-науковому інституті презентував персональну книжкову виставку «Відомий український науковець і новатор», присвячену ювілею від дня народження, наукової та інженерної діяльності відомого вченого в галузі триботехнологій та зубчатих механізмів, доктора технічних наук, професора НУК імені адмірала Макарова Олексія Павловича Попова.

У розділах виставки висвітлено багатогранну наукову, педагогічну та інноваційну діяльність знаного вченого. Науковцем зроблено понад 70 доповідей на Міжнародних науково-технічних конференціях (СРСР, Австрія, Німеччина, Польща, Україна тощо). Він – автор та співавтор 460 наукових публікацій, 165 винаходів. Результати розробок професора використовувались СРСР та використовуються в Україні, Німеччині, Китаї.

Загалом, на виставці було представлено понад 80 наукових видань з фонду Наукової бібліотеки, серед них: монографії; доповіді на кафедральних Міжнародних науково-технічних конференціях; збірники матеріалів Міжнародних науково-технічних конференцій «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» за 2010–2017 рр.; збірники наукових праць МКІ – НУК; публікації вченого у фахових наукових вітчизняних та закордонних виданнях.

Експозиція книжково-ілюстративної виставки до ювілею відомого вченого – це вклад НБ НУК у популяризацію його наукової діяльності.

Глушко Г. Г.
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК

З нагоди ювілею вченого

Традиційно, до ювілейних дат вчених НУК імені адмірала Макарова фахівці Наукової бібліотеки розробляють та презентують університетській спільноті персональні книжково-ілюстративні виставки, які відображають їх багатогранну педагогічну та наукову діяльність.

Так, з нагоди 60-річчя від дня народження відомого вченого в галузі управління проектами модернізації та реконструкції муніципальних систем енергопостачання, енергетичних установок, доктора технічних наук, професора НУК імені адмірала Макарова Ю. М. Харитонова, відділом обслуговування користувачів НБ в Машинобудівному навчально-науковому інституті підготовлено експозицію книжково-ілюстративної виставки «Інтелектуальні розробки та прогресивні технічні рішення».

До уваги користувачів представлено: наукові праці, зокрема доповіді на кафедральних Міжнародних науково-технічних конференціях; монографії; збірники наукових праць НУК; збірники матеріалів Міжнародних науково-технічних конференцій «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» за 2010–2017 рр.; публікації вченого у фахових вітчизняних та закордонних виданнях; навчальні видання з фонду НБ НУК; авторські свідоцтва на винаходи, патенти та інші матеріали.

Глушко Г. Г.
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК

Семінар «Використання можливостей БД Scopus в роботі наукової організації»

31 січня в Електронному читальному залі Наукової бібліотеки НУК пройшов семінар для співробітників книгозбірні за темою: «Використання можливостей БД Scopus у роботі наукової організації». У рамках семінару були розглянуті питання повноцінного та ефективного використання можливостей інформаційного порталу Scopus, а саме: алгоритми пошуку статей за автором, цитуваннями, установою; пошук повнотекстових версій необхідних статей, профілі авторів у Scopus та ORCiD.

Сьогодні робота бібліотеки спрямована на широке ознайомлення наукових працівників і студентів університету з особливостями просування та моніторингу наукових публікацій у міжнародних наукометричних базах. З цією метою фахівці бібліотеки можуть запропонувати інструкції та методичні поради: «Інформаційні продукти компанії Elsevier для наукових досліджень (відеоматеріали)», «Платформа Scopus: базові можливості пошуку», «Коригування авторського профілю в SCOPUS», «Ресурси компанії Clarivate Analytics для наукових досліджень (відеоматеріали)», «Як зареєструватися в ORCID», «Інструкція зі створення авторського профілю ResearcherID на платформі Web of Science», «Популяризація наукової діяльності вченого у науковій мережі ResearchGate» та інші.

Запрошуємо усіх науковців університету на тренінги про можливості продуктів та послуг наукометричних БД Scopus та Web of Science, а також на консультації з питань реєстрації/актуалізації авторських профілів у реєстрах ResearcherID, ORCID, актуалізації представництв дослідників на веб-платформі Google Академія; розміщення результатів наукових досліджень в Інституційному репозитарії eIR NUOS.

Для довідки: SCOPUS — це реферативна база даних і наукометрична платформа, що була створена в 2004 р. видавничою корпорацією Elsevier (заснованою в 1880 р., м. Амстердам, Нідерланди). Scopus містить понад 54 млн. реферативних записів. У базі даних вже проіндексовано близько 22 тис. назв наукових журналів 5 тис. видавництв, 400 книжкових серій та 6,4 млн. праць конференцій. Видання індексуються з різним хронологічним охопленням, найповажніші наукові часописи представлені архівами, починаючи з першого випуску першого тому. Наукометричний апарат Scopus забезпечує облік публікацій науковців і установ, у яких вони працюють, та статистику їх цитованості.

Доступ до БД Scopus здійснюється за IP-адресами у всіх корпусах НУК імені адмірала Макарова з 01.11.2017 по 30.10.2018 рр.

З питань консультацій та проведення тренінгів звертатися до Електронного читального залу НБ НУК (ауд. 547).

Адреса доступу до БД Scopus: https://www.scopus.com .

Корольова Т. Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК

Світлини