2018

Історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування»

21 лютого в Електронному читальному залі НБ НУК для студентів третього курсу Факультету економіки моря відбувся захоплюючий захід – історична мандрівка «Миколаїв – центр кораблебудування (1788–2018 рр.)».

Під час заходу cтуденти ознайомились з цікавими фактами та легендарними сторінками історії міста Миколаєва. Значну частину історичної мандрівки було присвячено розкриттю діяльності миколаївських суднобудівних підприємств, починаючи з першої верфі «Миколаївське Адміралтейство», закладеної в гирлі річки Інгул у 1788 році. Також, учасники дізналися про історію створення таких миколаївських суднобудівних підприємств та компаній: «Наваль», «Руссуд», «Суднобудівний завод ім. 61 комунара», «Чорноморський суднобудівний завод», «Океан», ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування», «Нібулон». Присутніх особливо зацікавила історія та доля кораблів і суден, які було побудовано в Миколаєві.

Також, студенти переглянули фільм «Фрегат Святий Миколай» Євгена Уманова, який розповідає про перший військовий корабель – 44-гарматний фрегат «Святий Миколай», побудований на Інгульській верфі.

До уваги присутніх також було запропоновано експозицію книг з історії суднобудування, міста Миколаєва та МКІ-УДМТУ-НУК.

Корольова Т.Д.,
завідуюча ЕЧЗ НБ НУК

Наукова бібліотека – до ювілею Олексія Павловича Попова

У рамках відзначення ювілейних дат відомих вчених Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, працівники Наукової бібліотеки презентують експозиції книжково-ілюстративних виставок, що розкривають наукові здобутки, інтелектуальні розробки та власні напрацювання науковців вишу.

19 лютого відділ обслуговування користувачів у Машинобудівному навчально-науковому інституті презентував персональну книжкову виставку «Відомий український науковець і новатор», присвячену ювілею від дня народження, наукової та інженерної діяльності відомого вченого в галузі триботехнологій та зубчатих механізмів, доктора технічних наук, професора НУК імені адмірала Макарова Олексія Павловича Попова.

У розділах виставки висвітлено багатогранну наукову, педагогічну та інноваційну діяльність знаного вченого. Науковцем зроблено понад 70 доповідей на Міжнародних науково-технічних конференціях (СРСР, Австрія, Німеччина, Польща, Україна тощо). Він – автор та співавтор 460 наукових публікацій, 165 винаходів. Результати розробок професора використовувались СРСР та використовуються в Україні, Німеччині, Китаї.

Загалом, на виставці було представлено понад 80 наукових видань з фонду Наукової бібліотеки, серед них: монографії; доповіді на кафедральних Міжнародних науково-технічних конференціях; збірники матеріалів Міжнародних науково-технічних конференцій «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» за 2010–2017 рр.; збірники наукових праць МКІ – НУК; публікації вченого у фахових наукових вітчизняних та закордонних виданнях.

Експозиція книжково-ілюстративної виставки до ювілею відомого вченого – це вклад НБ НУК у популяризацію його наукової діяльності.

Глушко Г. Г.
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК

З нагоди ювілею вченого

Традиційно, до ювілейних дат вчених НУК імені адмірала Макарова фахівці Наукової бібліотеки розробляють та презентують університетській спільноті персональні книжково-ілюстративні виставки, які відображають їх багатогранну педагогічну та наукову діяльність.

Так, з нагоди 60-річчя від дня народження відомого вченого в галузі управління проектами модернізації та реконструкції муніципальних систем енергопостачання, енергетичних установок, доктора технічних наук, професора НУК імені адмірала Макарова Ю. М. Харитонова, відділом обслуговування користувачів НБ в Машинобудівному навчально-науковому інституті підготовлено експозицію книжково-ілюстративної виставки «Інтелектуальні розробки та прогресивні технічні рішення».

До уваги користувачів представлено: наукові праці, зокрема доповіді на кафедральних Міжнародних науково-технічних конференціях; монографії; збірники наукових праць НУК; збірники матеріалів Міжнародних науково-технічних конференцій «Інновації в суднобудуванні та океанотехніці» за 2010–2017 рр.; публікації вченого у фахових вітчизняних та закордонних виданнях; навчальні видання з фонду НБ НУК; авторські свідоцтва на винаходи, патенти та інші матеріали.

Глушко Г. Г.
завідуюча відділом
обслуговування НБ у МННІ НУК

Семінар «Використання можливостей БД Scopus в роботі наукової організації»

31 січня в Електронному читальному залі Наукової бібліотеки НУК пройшов семінар для співробітників книгозбірні за темою: «Використання можливостей БД Scopus у роботі наукової організації». У рамках семінару були розглянуті питання повноцінного та ефективного використання можливостей інформаційного порталу Scopus, а саме: алгоритми пошуку статей за автором, цитуваннями, установою; пошук повнотекстових версій необхідних статей, профілі авторів у Scopus та ORCiD.

Сьогодні робота бібліотеки спрямована на широке ознайомлення наукових працівників і студентів університету з особливостями просування та моніторингу наукових публікацій у міжнародних наукометричних базах. З цією метою фахівці бібліотеки можуть запропонувати інструкції та методичні поради: «Інформаційні продукти компанії Elsevier для наукових досліджень (відеоматеріали)», «Платформа Scopus: базові можливості пошуку», «Коригування авторського профілю в SCOPUS», «Ресурси компанії Clarivate Analytics для наукових досліджень (відеоматеріали)», «Як зареєструватися в ORCID», «Інструкція зі створення авторського профілю ResearcherID на платформі Web of Science», «Популяризація наукової діяльності вченого у науковій мережі ResearchGate» та інші.

Запрошуємо усіх науковців університету на тренінги про можливості продуктів та послуг наукометричних БД Scopus та Web of Science, а також на консультації з питань реєстрації/актуалізації авторських профілів у реєстрах ResearcherID, ORCID, актуалізації представництв дослідників на веб-платформі Google Академія; розміщення результатів наукових досліджень в Інституційному репозитарії eIR NUOS.

Для довідки: SCOPUS — це реферативна база даних і наукометрична платформа, що була створена в 2004 р. видавничою корпорацією Elsevier (заснованою в 1880 р., м. Амстердам, Нідерланди). Scopus містить понад 54 млн. реферативних записів. У базі даних вже проіндексовано близько 22 тис. назв наукових журналів 5 тис. видавництв, 400 книжкових серій та 6,4 млн. праць конференцій. Видання індексуються з різним хронологічним охопленням, найповажніші наукові часописи представлені архівами, починаючи з першого випуску першого тому. Наукометричний апарат Scopus забезпечує облік публікацій науковців і установ, у яких вони працюють, та статистику їх цитованості.

Доступ до БД Scopus здійснюється за IP-адресами у всіх корпусах НУК імені адмірала Макарова з 01.11.2017 по 30.10.2018 рр.

З питань консультацій та проведення тренінгів звертатися до Електронного читального залу НБ НУК (ауд. 547).

Адреса доступу до БД Scopus: https://www.scopus.com .

Корольова Т. Д., завідуюча ЕЧЗ НБ НУК

Світлини